ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۳۴۴ دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۱ تعداد بازدید: ۱۸۲۰ Print View

نشان نقره جایزه ملی لجستیک در دست ایران خودرو

ایران خودرو اولین خودروساز ایرانی است که توانسته سیستم تولید کششی یا جاست این تایم را به اجرا در آورد و در نتیجه آن، ضمن کاستن از فضاهای انبار که در گذشته قطعات، چند ماه قبل از تولید، در آن نگهداری می شد، از خواب سرمایه نیز جلوگیری کند.

نشان نقره جایزه ملی لجستیک در دست ایران خودرو

75 درصد ارزش خودرو را قطعات تشکیل می دهد و روزانه میلیون ها قطعه از قطعه سازان در نقاط مختلف، وارد خط تولید ایران خودرو می شود. مدیریت این فرایند از تامین تا عرضه خودروهای کامل به بازار، نیازمند برنامه ریزی و عملیات بزرگ در جهت افزایش دقت و سرعت و کاهش ضایعات و هزینه ها است که در نهایت در عرضه خودروی با کیفیت و قیمت مناسب نتیجه می دهد.

ایران خودرو اولین خودروساز ایرانی است که توانسته سیستم تولید کششی یا جاست این تایم  را به اجرا در آورد و در نتیجه آن، ضمن کاستن از فضاهای انبار که در گذشته قطعات، چند ماه قبل از تولید، در آن نگهداری می شد، از خواب سرمایه نیز جلوگیری کند. امروزه با این که تولید چند برابر شده اما انبارها 30 درصد کاهش و به کاربری های دیگر اختصاص یافته که افزایش بهره وری عوامل تولید را در پی دارد. دریافت نشان نقره نخستین جایزه ملی لجستیک نشان دهنده تلاش و دستاوردهای ایران خودرو در زمینه لجستیک در زنجیره تامین و تولید است.

دستیابی به برنامه کلان تولید،  نیازمند تامین قطعات و مواد مصرفی است که در ایران خودرو از طریق تعامل پیوسته با سازندگان و شرکای تجاری انجام می شود. بر اساس نقشه راه پنج ساله از 89 تا 93،  در سال 91 دانش و سیستم های یک پارچه لجستیک و زنجیره تامین و  پروتکل برنامه ریزی و لجستیک زنجیره تامین و تولید 70 درصد به اجرا در می آید. در سال 92 این میزان به صد در صد می رسد و در سال 93 ، واحدی چابک و ارزش آفرین در برنامه ریزی تامین و تولید و مدیریت بهینه زنجیره تامین  و لجستیک بخش خودروی سواری هدف گذاری شده است.

برنامه ریزی کلان تامین و تولید بر اساس نیاز بازار و پورتفولیوی محصول، مدیریت بهینه دریافت، نگهداری و تحویل مواد و قطعات و پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی سایت های مختلف تولید سواری همسو با اهداف استراتژیک گروه صنعتی ایران خودرو، از دیگر مقولات مرتبط با لجستیک است. با مدیریت هزینه و کاستن از بهای تمام شده محصول، سودآوری بلندمدت شرکت دنبال می شود و برنامه ریزی و کنترل تامین و تولید به موقع سایت های داخلی و خارجی به منظور دست یابی به مقیاس اقتصادی تولید، راهبرد گروه صنعتی د است.

برگزاری جایزه ملی لجستیک، نشان دهنده تحول در درک اهمیت این پدیده در حیات بنگاه های اقتصادی و رونق اقتصاد ملی و عاملی است که ضمن ارزیابی بنگاه ها، آن ها را در راه ارتقای این بخش از فعالیت خود و بهره گیری از دستاوردهای روز جهان تشویق می کند. در نخستین دوره جایزه ملی لجستیک که با پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی لجستیک و زنجیره تامین در تهران برگزار شد، ایران خودرو از جمله شرکت کنندگان فعال و برگزیدگان بود که نشان نقره را از آن خود کرد. این کنفرانس روزهای 26 و 27 آذرماه سال جاری و با محوریت 10 پانل تخصصی در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد. همانند دوره های قبل گروه صنعتی ایران خودرو (معاونت سیستم جامع تولید، امور لجستیک سازندگان، برنامه‌ریزی تامین قطعات و مهندسی بسته‌بندی ساپکو و شرکت ایساکو) در پانل تخصصی خودرو و بخش‌های جنبی کنفرانس نیز مشارکت فعال داشتند که به ارتقای کیفیت برگزاری کنفرانس، کمک شایانی کرد. مدیران لجستیک ایران خودرو در کمیته سیاسیت گذاری پنل خودرو برای تعیین تیم داوری مقالات، نحوه اجرای پنل و تهیه بیانیه پایانی کنفرانس مشارکت کردند. ارسال فراخوان درخواست مقالات و گزارش‌های صنعتی قابل ارائه در کنفرانس در سطح گروه صنعتی، انتخاب کمیته داوری داخلی و بررسی و اصلاح مقالات برای ارایه به کنفرانس از دیگر موارد همکاری ایران خودرو در این زمینه به شمار می رود. در نتیجه این اقدام 49 مقاله علمی و ‌پژوهشی و گزارش صنعتی از گروه صنعتی ایران خودرو جمع‌آوری و به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد. ایران خودرو در داوری نهایی مقالات و گزارش‌های صنعتی پانل خودرو نیز مشارکت فعال داشت و از میان 63 مقاله دریافتی در این پانل، 47 مقاله توسط گروه صنعتی ایران خودرو ارایه شده بود. در این بین دو مقاله در بخش علمی پژوهشی و شش مقاله در بخش کاربردی پانل خودرو برای ارایه شفاهی و دو مقاله از مجموعه مقالات ارائه شده در پانل های کاربردی به عنوان مقالات برتر کنفرانس انتخاب شدند. 20 مقاله برای ارایه به صورت پوستر انتخاب و مدیریت ارتباطات ایران خودرو در گردآوری و هماهنگی چاپ مقالات صنعتی انتخاب شده به صورت پوستر همکاری کرد.

در مراسم پایانی نخستین جایزه ملی لجستیک که بعد از ظهر روز دو شنبه بیست و هفتم آذر در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، دکتر حسین نجاری قائم مقام مدیر عامل ایران خودرو در تولید، نشان نقره همایش را از دست وزیر صنعت معدن و تجارت دریافت کرد.

شرکت مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو دیزل در بخش متقاضیان خدمات لجستیکی و شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو ( ایساکو ) نیز در بخش عرضه کنندگان خدمات لجستیک در حوزه انبارداری و توزیع گواهی اشتهار نخستین جایزه ملی لجستیک را دریافت کردند.

این همایش همزمان با سومین همایش بین المللی و پنجمین همایش ملی لجستیک و زنجیره تامین با حضور فعالان و دست اندرکاران عرضه لجستیک برگزار شد و در مراسم پایانی،‌ وزیر صنعت، معدن و تجارت در سخنانی بر اهمیت لجستیک و ظرفیت های لجستیکی ایران برای کسب درآمد ارزی تاکید کرد. در این مراسم 9 گواهی اشتهار، چهار تندیس برنز، دو نشان برنز، سه تندیس نقره و یک تندیس طلا به برگزیدگان حوزه های مختلف لجستیک اهدا شد.