ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۲۳۴ دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۱ - ۷:۵۵ تعداد بازدید: ۱۶۲۸ Print View

با صدور210 هزارخودرو به 44 کشور رخ داد :

رکورد زنی ایران خودرو درجاده جهانی

گروه صنعتی ایران خودرودرشانزدهمین دوره مراسم روزملی صادرات دربین 580 شرکت دولتی و خصوصی به عنوان صادرکننده نمونه صنعتی کشوری شد

رکورد زنی ایران خودرو درجاده جهانی

مهندس جوادنجم الدین مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تندیس و لوح تقدیر ویژه این مراسم را دریافت کرد.

این گزارش حاکی است، بیش از 580 شرکت در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات فنی مهندسی متقاضی دریافت جایزه این دوره شدندکه دراین میان ایران خودرو نیز موفق به کسب جایزه ویژه صادر کننده نمونه دربخش خودرو سواری شد .

همچنین ، ایران خودرو بر اساس شاخص هایی چون توسعه برند ملی در بازار جهانی، تدابیر مدیریت ارشد برای سودآور کردن صادرات، راه یابی به بازارهای جدید، ارتقای استانداردها و دست یابی به استانداردهای بازارهای هدف، کسب جایگاه شایسته در میان خودروسازان معتبر جهانی و برخورداری از سابقه صادراتی، به عنوان صادر کننده نمونه شناخته شده است.

ایران خودرو با وجود محدودیت های بین المللی در عرصه تولید، توانسته صادرات خود را در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 75 درصد و در هفت ماه سال جاری 66 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داده و به کسب جایگاه صادر کننده نمونه نایل شود.

این گروه صنعتی عزم خود برای بین المللی شدن و توسعه و ترویج برند ملی در سطح جهانی و حضور در بازار جهانی و توسعه رقابت پذیری جزم کرده است. با این مقال به گوشه ای از عملکرد صادرات ایران خودرو و برنامه های راهبردی آینده

می پردازیم :

 

رویکرد استراتژیک به چشم انداز جهانی شدن

 

حضور در بازار جهانی و کسب سهم بازار برای بنگاه های اقتصادی، ضرورت دنیای امروز است و بنگاه ها در تبیین چشم انداز خود، ماموریت تغییر موقعیت  از یک بنگاه محلی به بنگاهی در سطح منطقه ای یا جهانی را در پیش قرار داده اند. در این راستا شرکت ایران خودرو با عزم جهانی شدن و توسعه و ترویج برند ملی، مصمم است جایگاه خود را در سطح بین المللی توسعه و تحکیم بخشد.

با هدف حضور در بازار جهانی و توسعه رقابت پذیری شرکت در عرصه بین الملل، مدیریت ارشد ایران خودرو، صادرات را به عنوان مهم ترین رویکرد هدفگذاری کرد و از اواسط سال 1383 با استقرار نگرش صادرات محور در محموعه مدیریت ها و فرایندهای کاری، صادرات ایران خودرو با روندی صعودی آغاز شد و تا کنون حدود 210 هزار دستگاه از محصولات ایران خودروبه بازارهای جهانی صادر شده است.

در بخشی از گزارش تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودرو در آبان ماه 86، آمده است: امروز پس از گذشت 13 سال از شروع ساخت خودروی ملی می توان گفت در عرصه صدور محصولی به نام سمند راه موفقیت در صنعت خودروسازی طی کرده و توانسته ایم با صدور خودروی ملی و قطعات خودرو در بازار جهانی، توان ملت ایران را به ثبت برسانیم و در کنار بخش های دیگر صنعت، توسعه یافتگی را تجربه کنیم.

 

افزایش درآمد و سود حاصل از عملیات صادرات

ایران خودرو، از راه های مختلف به دنبال تثبیت حضور در بازار جهانی است که از آن جمله می توان به توسعه محصول جدید با افزایش ظرفیت های تحقیق و توسعه در زمینه پلتفرم، محصول و قوای محرکه اشاره کرد. افزایش کارایی شبکه توزیع از راه استفاده از حداکثر ظرفیت های ایجاد شده در شبکه توزیع و فروش و سایت های تولیدی، توسعه شبکه فروش و خدمات پس از فروش از راه توسعه کمی و بهبود کیفیت نمایندگی های فروش خارج از کشور از دیگر راه هایی است که ایران خودرو در این مسیر می پیماید. در این خصوص اخذ و تمدید استانداردهای بازارهای هدف و برندسازی از راه ترویج و توسعه برند ایکو در سطح منطقه ای و جهانی نیز جایگاه خاص دارد.

 

عملکرد صادرات بر اساس نوع محصول

در بین صادرات ایران خودرواز سال 84 تا 90 ، سهم خودروی کامل ( سی بی یو ) به ترتیب 7 . 99، 7 .94  ، 40، 82،   9. 92،   4 . 704 و 8 . 24 درصد و در هفت ماه سال جاری نیز 34 درصد است که نشان دهنده کاهش سهم صادرات خودروی کامل و افزایش تولید در محل است.

سهم برند ملی سمند در سبد محصولات صادراتی ایران خودرو 46 درصد است. در این سال ها 96 هزار و 114 دستگاه سمند، 51 هزار و 647 دستگاه 206 اس دی، 27 هزار و 79 دستگاه روآ، 10 هزار و 878 دستگاه 206 هاچ بک، 11 هزار یو 444 دستگاه 405 و 9303 دستگاه پارس به بازارهای جهانی صادر شده است.

میانگین رشد سالانه حجم صادرات از 84 تا 90 بیش از 56 درصد است. روند رشد قابل توجه در افزایش سهم صادرات از طریق پایگاه های تولیدی خارج از کشور از کل صادرات و استفاده بهینه از سرمایه گذاری های صورت گرفته در خارج از کشور از مشخصات روند صادراتی ایران خودرو به شمار می رود. در سال گذشته حدود 75 درصد و سال جاری تا کنون 66 درصد صادرات ایران خودرو از طریق ارسال قطعات منفصله به پایگاه های تولیدی خارج از کشور و مونتاژ نهایی محصول در آن سایت ها صورت گرفته است.

مدیریت سبد محصولات صادراتی بر اساس افزایش حجم محصولات با سودآوری بیشتر در کل سبد که منجر به افزایش روند سودآوری صادرات شده است.

 

تولید سمند در پایگاه های خارج از کشور

در سال 84 تنها 16 دستگاه سمند صادراتی در سایت های خارج از کشور تولید و 1004 دستگاه از تولیدات داخل به بازار جهانی صادر شد. این اعداد در سال 85 به 1181 و 7969 دستگاه افزایش پیدا کرد. در سال 86، تعداد 641 دستگاه سمند صادراتی در سایت های خارج از کشور و 15 هزار و 475 دستگاه نیز از تولیدات داخل به بازارهای خارجی ارسال شده است. در سال 87 این اعداد به ترتیب 7386 و 6458 دستگاه بوده که یک سال بعد به 2097 و 7761 دستگاه و در سال 89 به 11 هزار و 186 و 22 هزار و 983 دستگاه بالغ شد. سهم صادرات از تولیدات سایت های ایران خودرو در خارج، در سال 90 بالغ بر 6444 دستگاه و تعداد خودروهای تولید داخل صادر شده 516 دستگاه بوده است. در هفت ماه سال جاری این اعداد به ترتیب 3438 و 1559 دستگاه است. این روند نشان دهنده رشد قابل توجه سهم سمند صادراتی در پایگاه های خارج از کشور از مجموع صادرات سمند است.

بازارهای صادراتی

محصولات ایران خودرو به بیش از 44 کشور شامل بازارهای مختلف در خاورمیانه، افریقا، اروپا، امریکای جنوبی و آسیا صادر شده است. در این میان عراق، روسیه، اوکراین، مصر و الجزایر بازارهای اصلی هستند که در مجموع 104 هزار و 699 دستگاه و نیمی از کل صادرات را به خود اختصاص داده اند.

سایت های خارج از کشور

ایران خودروعلاوه بر تولید محصولات صادراتی در داخل کشور، برند ملی را در سایت های تولیدی درخارج از کشور نیز تولید می کند و تا کنون بیش از 30 درصد کل صادرات سمند در آن سایت ها در بلاروس، آذربایجان، سوریه، ونزویلا، مصر، سنگال و عراق تولید شده و به غیر از سایت مصر که پارس تولید می کند، سایر سایت ها سمند تولید می کنند. ظرفیت تولید سالانه سایت بلاروس در فاز یک 2500  و در فاز دو 25 هزار ، آذربایجان شش هزار، سوریه 30 هزار، ونزویلا 16 هزار ، سنگال 15هزار و مصر پنج هزار دستگاه  است. در این میان سهم برند ملی سمند 46 درصد از کل صادرات است.

 

دستاوردهای صادرات برای سهامداران

توسعه  بازار و کسب سهم فروش از بازار جهانی خودرو که سودآوری بلند مدت در فضای رقابتی را به همراه دارد، منافع مهمی را برای سهامداران را در پی می آورد. توان رقابتی ایران خودرو در زمینه های طراحی و توسعه محصول، عملیات تولید، کیفیت محصولات، عملیات فروش و خدمات پس از فروش افزایش می یابد. ورود به بازارهای جهانی نیازمند ارتقای استاندارد محصولات و توسعه و بهینه سازی خطوط تولید موجود برای تولیدات صادراتی از راه ارایه استانداردهای مورد نیاز در بازارهای هدف است. در دست گرفتن رویکردهای حرفه ای بازاریابی علمی به ویژه در بخش های بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش وبازرگانی نیز از دیگر الزامات صادراتی شدن است که نتایج آن به سهامداران می رسد.

 

دستاوردهای صادرات ایران خودرو در سطح ملی

صادرات خودرو به دلیل کمک به افزایش صادرات غیر نفتی  به سمت صادرات کالاهای با ارزش افزوده و سطح فناوری بالا، از ابعاد ملی برخوردار است. این حرکت برند ملی را به برند جهانی تبدیل می کند و از آن جا که خلق و توسعه نام تجاری در سطح جهان برای هر ملتی غرور آفرین است،و به عنوان مهم ترین سرمایه های ملی هر کشور قلمداد می شود. صادرات خودرو با ایجاد زمینه های تبلیغ محصول ملی در بازارهای هدف به صورت مستقل یا از طریق نمایندگی های فروش در سه سطح محلی، منطقه ای و بین المللی، بخش های مرتبط با تجارت بین الملل در بخش خصوصی به ویژه در صنعت بانکی و حمل و نقل را توانمند می کند.