ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۰۷۵۵ سه‌شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۴ تعداد بازدید: ۳۹۸۰ Print View

شیر پیر در برابر گرگ زخمی

در میان خودروهای تولیدی ایران خودرو پارس ای.ال.ایکس از قدرت زیادی برخوردار است. این خودرو از موتوری 16 سوپاپ با 1800 سی سی حجم برخوردار است اما یک خودروی تازه وارد برای رقابت با این شیر پیر به بازار ایران آمده است خودرویی از کشور چین که با موتور 1600 سی سی روانه بازار شده و لیفان 620 نام دارد.

شیر پیر در برابر گرگ زخمی

ع. جعفری

 یکی از مسائلی که در انتخاب خودرو برای افراد اهمیت زیادی دارد قدرت موتور یک خودروست. در گذشته خودروها را بر اساس تعداد سیلندر انتخاب می کردند به عنوان مثال اگر خودرویی شش سیلندر بود قدرت بیش‌تری نسبت به خودروی چهار سیلندر داشت اما در حال حاضر با توجه به بالا رفتن سطح علمی جامعه و همچنین بالا رفتن تکنولوژی موتورها بیش‌تر به قدرت خروجی موتورها توجه دارند تا  تعداد سیلندر، به طوری که ممکن است یک خودرو با تعداد سیلندر کم‌تر قدرت خروجی بیش‌تری از یک نمونه با تعداد سیلندر بیش‌تر داشته باشد. از این رو یکی از مولفه های مهم در خرید خودرو برای افراد جامعه قدرت بیش‌تر است. در میان خودروهای تولیدی ایران خودرو پارس ای.ال.ایکس از قدرت زیادی برخوردار است. این خودرو از موتوری 16 سوپاپ با 1800 سی سی حجم برخوردار است اما یک خودروی تازه وارد برای رقابت با این شیر پیر به بازار ایران آمده است خودرویی از کشور چین که با موتور 1600 سی سی روانه بازار شده و لیفان 620 نام دارد.

 

پارس ای.ال.ایکس

پژوپارس ای.ال.ایکس که به پارس موتور زانتیا معروف است یکی از پرقدرت ترین مدل های پژو پارس به حساب آمده و طرفداران زیادی دارد به خصوص این که موتور این خودرو 1761 سی سی حجم داشته و قادر به تولید 110اسب بخار قدرت است. این خودرو گشتاور 155 نیوتن متری را نیز چاشنی کار کرده و با توجه به این مولفه های می توان در مدت زمان  9 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100کیلومتر برسد. البته با توجه به توان وزن به اسب این خودرو دور از ذهن هم نیست چراکه 92 اسب بخار بر تن توان وزنی این خودرو است. همچنین پژوپارس ای.ال.ایکس می تواند تا 195 کیلومتر بر ساعت نیز سرعت بگیرد. این خودرو با توجه به وزن کم و همچنین بهره بردن از موتور 16 سوپاپ مصرف سوخت پایینی را ارایه می دهد به طوری که در سیکل ترکیبی حدود 8.2 لیتر در 100 کیلومتر بنزین می سوزاند.

 

لیفان620

چند سالی از ورد لیفان به بازار ایران می گذرد. این برند کار خود را در ایران با مدل 520 آغاز کرد. خودرویی با موتور1.6 لیتری که به دلیل ظاهر نه چندان دل‌چسب نتوانست آن گونه که باید در بازار موفق باشد البته بهتر است بگوییم شکست را پذیرفت. این خودرو با قیمت بالایی به فروش می رسید اما در بازار حدود  سه میلیون تومان ارزان تر خرید و فروش می شد. شکست لیفان 520 مدیران شرکت کرمان خودرو را بر آن داشت تا مدلی جدیدتر این بار با طراحی بهتر را روانه بازار کنند. نتیجه لیفان 620 با اتاقی بزرگ تر و طراحی بهتر بود. این خودرو نیز همانند نمونه 520 از موتوری 1.6 لیتری بهره می برد اما قدرت آن بیش‌تر شده و شتاب و سرعت بهتری را نیز ارایه می دهد. حجم موتور لیفان 1596 سی سی است این موتور می تواند در شش هزار دور بر دقیقه 115اسب بخار قدرت را ارایه دهد و در چهار هزار دور بر دقیقه 149 نیوتن متر گشتاور تولید کند. این خودرو می تواند در مدت زمان 10.3 ثانیه خودرو از حالت ایستاده به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند و تا 195کیلومتر نیز سرعت بگیرد. لیفان 620 از مصرف سوخت پایینی برخوردار است به نحوی که در سیکل ترکیبی حدود 7.9 لیتر در 100کیلومتر بنزین می سوزاند.

آغاز رقابت

پارس ای.ال.ایکس سال هاست که در بازار ایران حضور داشته و مورد توجه است به خصوص این که مردم ایران چهره پارس را دوست داشته  و با توجه به داشتن قابلیت های اسپرتی این خودرو مورد اقبال جوانان است. این خودرو توانسته در بازار ایران به موفقیت های زیادی برسد. از سوی دیگر لیفان 620 یک تازه وارد است؛ خودرویی که چهره معقولی داشته و برخلاف برادر کوچک خود توانسته در همین اوایل حضور خود در بازار موفقیت خود را به اثبات برساند. این خودرو از هر زاویه ای شبیه به یک برند خاص است؛ به عنوان مثال از نمای جلو شباهت بسیاری به ب ام و سری 3 دارد. در نمای عقب نیز چراغ های مزدا323 را به عاریت گرفته است.در نمای کابین هم می توان به وضوح کپی کاری را مشاهده کرد. داشبوردی شبیه به ب ام و و غربیلک فرمانی همچون بنز ام.ال از داشته های این خودروی چینی هستند.

لیفان از نظر قدرت، پنج اسب بخار بیش‌تر از پارس در چنته دارد اما شتاب ضعیف تری نسبت به این خودروی پر فروش ارایه می دهد؛ چرا که ضریب دنده ها در پارس کم‌تر از لیفان بوده به همین دلیل تعویض دنده ها سریع تر انجام می گیرد. لیفان را با نام موتور ب ام و به فروش می رسانند. باید یاد آور شد که موتور این خودروی تحت لیسان، مینی کوپر است و مینی کوپر نیز از زیر مجموعه های ب ام و به شمار می آید.

 یکی از مسائلی که برای خریداران بسیار حائز اهمیت است خدمات پس از فروش یک خودروست؛ در این زمینه باید یاد آور شد که پارس ای.ال.ایکس چند گام جلوتر از لیفان است؛ چرا که هم شمار نمایندگی های مجاز ارایه کننده سرویس برای این خودرو در سراسر کشور بسیار فراوان یافت می شود و هم این که لوازم یدکی آن در بازار فراوان است. این در حالی ست که شمار نمایندگی های کرمان خودرو بسیار کم بوده و قطعات آن نیز در بازار کم یاب است؛ ضمن این که قیمت بالایی هم دارد. این را نباید فراموش کرد که بازار دست دوم در اختیار پارس ای.ال.ایکس است و خرید و فروش آن به راحتی صورت می گیرد اما در مورد لیفان مستلزم صرفه زمان است. همچنین پارس توانسته تاکنون اثبات کند که خودروی با دوامی است اما هنوز زمان زیادی از حضور لیفان در بازار نمی گذرد و باید دید که آیا کیفیت این خودرو همانند دیگر کالاهای چینی است؟

روی هم رفته هر دو خودرو برای خانواده های پرجمعیت مناسب هستند و هر کدام نیز معایب و محاسنی دارند که باید دید کدام یک می تواند با اطمینان بیش‌تری در خدمت خانواده ها باشد. لیفان و پارس ای.ال.ایکس هر دو از امکانات مناسبی بهره می برند. پارس ای.ال.ایکس دارای امکاناتی همچون ترمز ABS، قفل مرکزی با ریموت، فرمان هیدرولیک، رادیو ضبط  CD، آیینه های برقی، صندلی راننده برقی، سنسور دنده عقب، رینگ آلومینیومی، ایربگ، صندلی ریکارو، شیشه های جلو و عقب برقی است و نیز قابلیت نصب دوربین دنده عقب را دارد. لیفان نیز از امکاناتی همچون دو عدد ایربگ، ترمزabs، قفل مرکزی با ایموبیلایزر، رادیو cd با شش بلندگو، روکش چرمی صندلی ها، شیشه ها و آیینه های برقی، روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ ها و سنسور پارک بهره می برد.