پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۰۴۹۳ شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۵ تعداد بازدید: ۱۵۸۳ Print View

همه چیز با تراکتور شروع شد!

تا مدت ها پس از آن حادثه، برایش جای سوال بود که چطورآن شب متوجه آن تراکتور نشده بود؟ تا این که یک روز در خانه، به صورت اتفاقی متوجه یک چراغ قوه شد.

همه چیز با تراکتور شروع شد!

احمد عبدداوودی

زیر نور ماه در جاده ای که از میان مزارع سیب زمینی می گذشت در حرکت بود. به دلیلی تاریکی جاده ناگزیر بود چشمانش را به جاده بدوزد و مضطرب و نگران راه را بیابد. ناگهان باصدای بوق خودرویی که پشت سرش بود به خودش آمد. به آیینه بغل نگاهی انداخت در همین حین خودروی پشت سرش با چراغ زدن می خواست بفهماند که قصد سبقت دارد. نور خیره کننده ای توی چشمانش ریخت. به سرعت کنار کشید و به او راه داد تا سبقت بگیرد. چند لحظه بعد ناگهان تراکتوری را دید که از عرض جاده درحال عبوربود. فرصتی برای واکنش نداشت مگر این که بی اختیاز پایش را روی پدال ترمز فشار دهد و سرش را پایین بیاورد و چشمانش را ببندد! خودرو روی شانه خاکی جاده کشید. ضربان قلبش تند شده بود تا جایی که احساس می کرد قلبش دارد بیرون می زند! وقتی به خودش آمد، سرش را از روی فرمان بلند کرد و دید خودرو روی شانه خاکی افتاده و خطر از بیخ گوشش رد شده است. تا مدت ها پس از آن حادثه، برایش جای سوال بود که چطورآن شب متوجه آن تراکتور نشده بود؟ تا این که یک روز در خانه، به صورت اتفاقی متوجه یک چراغ قوه شد. آن را برداشت. جلوی آیینه رفت و نور آن را داخل چشمانش تاباند. مشاهده کرد که مردمک چشمانش کوچک شد، خیلی کوچک. بعد چراغ قوه را که خاموش کرد متوجه شد که مردمک چشمانش بزرگ تر شده. همان جا ایده ای به ذهنش خطور کرد و تمام نیروی ذهنی اش را روی آن متمرکز کرد تا این که پارسال توانست ایده آیینه اتوماتیک را به عنوان یک ایده در اداره ثبت اختراعات ومالکیت های معنوی به ثبت برساند. میهمان این هفته صفحه نوآوران، حمید توکلی خواه ، متولد1370و اهل رزن همدان است.

 

 به نظر شما مشکل فنی آیینه های کنونی چیست؟

رانندگی در شب مشکلات وخطرات خودرابه همراه دارد؛ خواب آلودگی، تاری دید، ایجاد مزاحمت توسط نورهای مزاحم وانعکاس نورخودروهای عقب توسط آیینه به چشم راننده. یکی از این مشکلات انعکاس نور بالای خودروهای عقبی به چشم راننده خودروی جلویی است. در این حالت نور به وسیله آیینه به چشم راننده منعکس وباعث تاری دید می شود. تاری دید چشم نیز باعث بسیاری از تصادفات است. این آیینه برای جلوگیری از انعکاس نوربه چشم راننده درهنگام شب، طراحی شده است.

درباره این آیینه بیش‌تر توضیح دهید.

در درون آیینه ها از یک موتور دو ولت و دوعدد کلید قطع شونده استفاده شده است. وقتی اهرم متصل به موتوردرحد مینیمم وپایین باشد، کلید اول قطع وکلید دوم وصل می شود و اگر نوری به مقاومت نوری بتابد موتور حرکت کرده واهرم متصل به موتور به بالا رانده شده و کلید اول وصل و کلید دوم قطع می شود. زمانی که اهرم پایین آمده وثابت شود کلید دوم وصل و کلید اول قطع می شود. وصل کلید دوم برای کارکرد مرحله دوم است. زمانی که اهرم بالا آمده و کلید اول وصل و کلید دوم قطع می شود برای کارکرد مرحله اول است. اگر این کلیدها دچار مشکل شوند، کارکرد موتور دچارمشکل می شود. در دوحالت کلیدها باعث می شوند که چنان‌چه به اندازه نیاز جابه جا شد دیگر موتور بیش از حد کارنکند و باعث قفل شدن موتور می شوند. در این آیینه از یک موتور دوسویه چپ وراست گرد استفاده شده است. دلیل استفاده از این موتور کم حجم شدن آیینه است. چپ و راست شدن چرخش موتور ناشی از دورله هشت پایه است که دوپایه اول برای برق خروجی دستگاه و ورودی رله است و دو پایه دوم برق مستقیم و ورودی ودو پایه سوم وچهارم خروجی پایه دوم در حالات مختلف هستند. زمان و نوع خروجی پایه سوم و چهارم بستگی به زمان ورودی پایه اول دارد؛ یعنی زمانی که برق پایه قطع باشد در حالت عادی پلاتین موجود در داخل رله توسط فنر کشیده شده و پایه دوم را به پایه سوم متصل می کند. ورودی و خروجی به ترتیب از پایه دوم وسوم است و درحالت دوم اگر برق پایه اول وصل باشد پلاتین توسط مگنت کشیده شده وبرق را از پایه دوم به پایه چهارم متصل می کند و اگر دورله کنارهم به صورت معکوس این کار را انجام دهند باعث تغییر فاز نول شده و موتور به چپ وراست می چرخد.

این آیینه از چه اجزایی تشکیل شده است؟

این دستگاه تشکیل شده از یک مقاومت نوری، ترانزیستور، دیود یک طرفه، دیود نوری، مقاومت متغیر، مقاومت و رله وآی سی.

مزیت های طرح شما چیست؟

این آیینه می تواند به صورت اتوماتیک کار کند و راننده هیچ دخالتی در کارکرد آن ندارد. برق دستگاه  از برق چراغ های بزرگ گرفته می شود تا در طول روز کار نکند. موتور به پایه آیینه متصل است تا پس از تنظیم آیینه توسط راننده وجابه جایی اتوماتیک آیینه زاویه آن تغییر نکند. هزینه ساخت آن بسیار پایین و کارکرد آن زیاد است. وجود شیشه ساده برروی آیینه باعث قطع کامل دید از پشت نمی شود. برروی آیینه اصلی ومرکزدید راننده شیشه ای نصب شده است که زمانی دستگاه کارکرد و آیینه را به بالا حرکت داده است شیشه به جای آیینه عمل کرده البته با شفافیت بسیار کم‌تر تا دید از پشت به صورت کامل قطع نشود و چون شیشه ساده نور را منعکس می کند اگر خودرویی از پشت سر نزدیک شود و قصد سبقت داشته باشد می توان از نور چراغ خودرو آن را تشخیص داد و راه را برای سبقت گرفتن باز کرد.

آیا این وسیله در تمامی خودروها کاربرد دارد؟

این نوع دستگاه می تواند برروی همه نوع خودرویی مورد استفاده قرارگیرد.