ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۴۴۹۸ دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۶ تعداد بازدید: ۵۲۴۳ Print View

تولید پلتفرم ملی حرفی جذاب اما هزینه بر است

مشاور انجمن خودروسازان ایران به بررسی پاره ای از مشکلات خودروسازان و صنعت خودرو کشور پرداخت.

تولید پلتفرم ملی حرفی جذاب اما هزینه بر است

 مشاور انجمن خودروسازان ایران به بررسی پاره ای از مشکلات خودروسازان و صنعت خودرو کشور پرداخت.

داوود میرخانی رشتی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو درخصوص اجرای قانون منع به کار گیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی دولتی اظهار داشت: این قانون مصوب در تمام دستگاه های دولتی ها اجرا می شود ولی چون صنعت خودرو دولتی نیست، شامل حال مدیران این صنعت نمی شود. اما در خصوص جایگزینی برخی معاونین وزارت صمت که افراد تاثیرگذار و با تجربه ای هستند تاثیر کوتاه مدتی وجود خواهد داشت. بدیهی است فرد و مدیر جدید خردمند قطعا از افراد دارای تجربه به عنوان مشاور رسمی و یا غیر رسمی استفاده خواهد کرد. ضمن اینکه تعداد افراد متخصص و باتجربه در سازمان های متبوعشان کم نیستند.

وی در خصوص امکان حفظ تیراژ خودرو توسط خودروسازان در شرایط تحریم گفت: ممکن است برخی ملاحظات و محدودیت های سیاسی و اقتصادی از بیرون به خودروساز تحمیل شود که خودروساز قادر به کنترل و مدیریت این امور نباشد. امروزه تمام صنایع کشور حتی صنعت مواد غذایی، کشاورزی، دامداری و .. به طور صد در صد خود اتکا نبوده و نیازمند گشایش اعتبار و تامین برخی مواد اولیه از خارج هستند. درحوزه خودرو نیز در صورتیکه با کمبود ارز یا تاخیر در تامین ارز مواجه باشیم ناچارا حفظ تیراژ مشکل بوده و ممکن است با کاهش تیراژ مواجه شویم.

وی در خصوص امکان تولید پلتفرم ملی گفت: می توان گفت صحبت در مورد تولید پلتفرم ملی در شرایط فعلی تحریمها بی معنا است، چرا که اولا ارتباط ما با شرکتهای صاحب فناوری قطع است و ثانیا پلتفرم ملی زمانی معنا دارد که قادر به تولید و فروش حداقل 5 میلیون از چند محصول مرتبط، آن هم در یک بازه زمانی حداکثر 5 ساله باشیم و ثالثا امکان تامین تسهیلات بانکی دراز مدت با نرخ 3 – 2 درصد را داشته باشیم و رابعا شبکه قطعه / مجموعه ساز ما بتوانند ظرف یکسال تیراژ تولید را به 100 هزار برسانند. در حالیکه طبق تجربه تاریخی، 8 تا 10 سال طول می کشد تا تیراژ محصول جدید را به 100 هزار دستگاه برسانیم.

وی افزود: برای تولید یک پلتفرم باید سرمایه گذاری هنگفتی به منظور تامین تجهیزات، ماشین آلات و دانش فنی و ... صورت گیرد. پس لازم است حداقل چند میلیون نسخه از آن ظرف مدت مثلا 5 تا 10 سال فروخته شود. اما کشش بازار ما در این حد نیست. بنابراین صحبت از تولید پلتفرم ملی یک حرف قشنگ و جذاب مورد پسند مسئولین است، ولی اجرای این امر صرفه و توجیه اقتصادی ندارد.

میرخانی تصریح کرد: هر تصمیمی که اتخاذ می شود باید توجیه و صرفه اقتصادی داشته باشد. اینکه کشوری مانند ترکیه به تولید پلتفرم ملی ورود نمی کند به دلیل عدم صرفه اقتصادی است، زیرا امکان برگشت سرمایه گذاری انجام شده، ظرف مدت مثلا 3 تا 5 سال وجود ندارد. بنابراین صحبت از توسعه پلتفرم داخلی از نظر سیاسی و تبلیغ اجتماعی و خوشایند مردم و مسئولین خوب است اما مقرون به صرفه نبوده و توجیه اقتصادی ندارد.

منبع : خبر خودرو