پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۲۱۷۹ دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۰ تعداد بازدید: ۲۱۰۱ Print View

رانا خودرویی به روز و ایمن

رانا به عنوان دومین برند ملی و استراتژیک ایران خودرو پس از سمند طراحی و تولید شد. این محصول دارای ویژگی های فنی و ظاهری به روز و متناسب با نیاز بازار ایران و کشورهای هدف صادراتی است.

رانا خودرویی به روز و ایمن

رانا به محض ورود به بازار، مورد استقبال مشتریان داخلی و خارجی قرار گرفت. محدودیت های بین المللی که از سوی کشورهای غربی بر اقتصاد و صنعت کشور اعمال شد، این فرصت را برای خودروسازان فراهم کرد تا در تولید محصولات بر توان و ظرفیت های داخلی اتکا کنند، محصول رانا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تلاش های زیادی برای داخلی سازی و خودکفایی در تولید این محصول صورت گرفته است. هم اکنون طراحی، ساخت و تولید بدنه، موتور و سیستم های برقی و الکتریکی رانا کاملا مستقل و تحت مالکیت ایران خودرو است.

رانا مزایای فراوانی در مقایسه با خودروهای هم کلاس خود از نظر قیمت، کیفیت، ایمنی و پایداری داراست. هم زمان با آغاز تولید این محصول، پروژه های توسعه ای در راستای به روز رسانی و ارایه آن طبق سلایق مشتریان پیش بینی شد. پس از تولید رانای معمولی، در اولین اقدام توسعه ای این محصول و به منظور پاسخگویی به نیاز و خواست مشتریان تولید رانای ال ایکس آغاز شد. رانای ال‌ایکس با تریم مشکی دارای استاندارد آلایندگی یورو 4 بوده و در مقایسه با رانای معمولی دارای تجهیزات مدرن‌تر و به‌روزتری همچون  سنسور دنده عقب، شیشه های برقی عقب، باند درهای عقب و نمایشگر چندمنظوره با قابلیت نمایش عقب و باز بودن درب ها در روی داشبورد است. این خودرو ضمن زیبایی و ایمنی، امکانات و تجهیزات رفاهی کامل‌تری را به مشتریان ارایه می‌کند.

ایمنی یکی از مهم ترین فاکتورهای رانا است، به گونه ای که‌ در طراحی رانا به ایمنی فعال و غیرفعال توجه ویژه ای شده است،‌ به این معنی که علاوه بر ایمنی سرنشینان با کاهش احتمال تصادف به علت عملکرد دینامیکی خودرو، ایمنی عابر پیاده نیز مورد توجه بوده است.

انحنای روی درب موتور که فاصله مناسب آن با موتور خودرو، در مواقع حادثه ضربه وارده به افراد را به حداقل می رساند یکی از وجوه تمایز رانای ال ایکس با رانای معمولی است. نداشتن زاویه یا گوشه های تند در اطراف محوطه موتور به منظور جلوگیری از آسیب به افراد و فرمان جمع شونده (تاشو) که در تصادف فرمان کاملا جمع شده و از ورود به داخل اتاق و برخورد با راننده جلوگیری می کند نیز از دیگر ویژگی های رانای ال ایکس محسوب می شود.

رانای ال ایکس دارای سیستم های ایمنی مناسب همچون بهبود ترمز (ABS و EBD)، سنسور دنده عقب و دو کیسه هوای راننده و سرنشین جلو است. علاوه بر چهار کمربند اصلی، کمربند وسط صندلی عقب نیز دارای اتصال سه نقطه ای است که برای جلوگیری از پرتاب سرنشین در مواقع ترمز شدید و یا حادثه احتمالی تعبیه شده است.

این خودرو دارای پایداری مناسب در جاده و مخصوصا در پیچ ها به دلیل افزایش عرضی محور چرخ ها است. شتاب گیری اولیه مناسب و حرکت سریع در شیب بالا با دنده معکوس که ناشی از اعمال تغییر طراحی در سیستم سوخت رسانی است، رانندگی با رانا را تسهیل کرده است. همچینین به دلیل باز شدن فضای داخلی موتور دسترسی به محوطه موتور نیز برای مواردی چون تعویض روغن به راحتی امکانپذیر است. یکپارچه شدن سوییج و ریموت کنترل، تنظیم سرعت برف پاک کن متناسب با سرعت خودرو، عملکرد بوق به عنوان هشداردهنده دزدگیر، سیستم خودرو یاب روی سوییچ با کارکرد فلاشر، نصب چراغ سوم روی درب صندوق برای افزایش زیبایی بصری، تناسب قسمت جلو و عقب خودرو با تغییر شکل طراحی خودرو، بهره بردرای از هارمونی رنگ ها بر روی داشبورد و دستگیره ها، بکسل بند پیچی داخل جعبه ابزار، درباز کن درب صندوق از داخل و حذف شاسی درب بازکن درب ها با الگوبرداری از محصولات پیشرفته دنیا از دیگر ویژگی های محصول رانای ال ایکس است.

رانای ال ایکس دوست‌دار محیط زیست بوده و مطابق با استاندارد آلایندگی یورو 4 و استانداردهای 55 گانه تولید می‌شود. میانگین مصرف سوخت این خودرو به ازای هر 100 کیلومتر در خارج از شهر 5.7 لیتر و مصرف سوخت ترکیبی آن 6.9 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

در طراحی خودروی رانا سعی شده است علاوه بر مصرف سوخت کم،‌ قدرت بالای موتور نیز حفظ شود. قوای محرکه و ویژگی های فنی رانای ال ایکس نیز متناسب با نیاز و خواست مشتریان این بخش از بازار است. نوع موتور TU5 با حجم 1.6 لیتر بوده و دارای بیشینه قدرت 105 اسب بخار در پنج هزار و 800 دور است. موتور رانای ال ایکس 16 سوپاپه بوده و سیستم سوخت رسانی آن از نوع تزریق الکترونیکی چند نقطه ای است. گیربکس این خودرو پنج دنده دستی است بیشینه سرعت پیش بینی شده برای این خودرو 189 کیلومتر در ساعت است که در 12 ثانیه سرعت آن از صفر به 100 می‌رسد.

هم اکنون کلیه تولیدات شرکت ایران خودرو براساس رانای ال ایکس برنامه ریزی شده که برای آینده نیز پروژه های بهبود منطبق بر نیاز بازار و مشتریان پیش بینی شده است.