پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۵۹۲ شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۵ تعداد بازدید: ۱۶۰۷ Print View

رقابت اشرافی‌گرایان حتی در کوچک‌ترین ریزه‌کاری‌های خودرو

گران‌ترین سوییچ‌های جهان

 گران‌ترین سوییچ‌های جهان

جواد جوانی

طی سال‌های اخیر و در نسل جدید خودروها همواره شاهد پیشرفت‌های چشم گیری در بخش‌های مختلف از جمله موتور، بدنه، تزیینات داخلی، سیستم های ایمنی و رفاهی بوده ایم، اما تاریخچه تکامل سیستم های ضد‌سرقت به خوبی حاکی از آن است که در بخش سوییچ خودرو نیز به تناسب پیشرفت های انجام شده، تغییرات گسترده ای صورت گرفته است.

هم‌اکنون در بسیاری از خودروها بخشی از سیستم‌های ضد‌سرقت در داخل سوییچ تعبیه شده که به نحوی ایمنی خودرو را در مقابل سرقت افزایش می‌دهد. تراشه‌های الکترونیکی داخل این سوئیچ‌ها کارایی زیادی دارند، هر چند که در بسیاری از خودروهای امروزی نیز سوییچ خودرو حذف شده و از اثر انگشت دست راننده برای باز و یا روشن کردن موتور استفاده می‌شود.

در خودروهایی مانند سوزوکی کیزاشی، پژو 607، سمند سورن و دنا نیز سوییچ ها از طراحی زیبا و مدرن بهره می برند که علاوه بر رعایت نکات ایمنی از استحکام و ظرافت خاصی برخوردارند.

اما مساله سوییچ تنها به ایمنی در برابر سرقت و ظرافت منتهی نمی‌شود و اصولا کسانی که خودروهای گران‌قیمتی چون فراری، مرسدس بنز، لکسوس و... را خریداری می‌کنند، برای لوکس بودن لوازم جانبی خودروی خود نیز اهمیت ویژه‌ای قائلند. علاوه بر شماره پلاک و نیز لوازم جانبی خودرو‌‌های سفارشی، سوییچ آن‌ها نیز یکی دیگر از ابزاری است که برای دارندگان این محصولات جایگاه خاص خود را دارد.

بسیاری از شرکت هایی که در زمینه سفارشی کردن و تیون خودرو فعالند، از طلا و جواهرات گران‌قیمت برای تزیین سوییچ خودروها استفاده می کنند که در این بخش به معرفی چند نمونه از گران‌ترین و زیباترین سوییچ‌هایی که در این شرکت ها تولید و ساخته شده‌اند می‌پردازیم.

- پاگانی

پاگانی یک شرکت خودروساز ایتالیایی است که در زمینه تولید خودروهای اسپرت و فیبر کربنی فعالیت می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۹۲ توسط هوراسیو پاگانی در شهر سان چزاریو سول پانارو در نزدیکی مودنا ایتالیا تاسیس شده است. شرکت پاگانی تولید بسیار محدودی دارد، آن چنان‌که از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹ تنها ۱۰۶ دستگاه انواع مدل زوندا را به بازار عرضه کرده ‌است.

هوراسیو پاگانی، سوییچ بسیار زیبایی را برای خودروهای تولیدی طراحی کرده که از جنس آلومینیوم و مشابه آلومینیومی است که در رینگ چرخ خودرو از آن استفاده شده است. این سوئیچ شکل بسیار کوچک و مینیاتوری از یک خودرو است که از دو قسمت تشکیل شده است.

- سوییچ سفارشی گامپرت آپولو

این سوییچ سفارشی تاشو برای خودروی گامپرت آپولو (Gumpert Apollo)، که از سال ۲۰۰۵ تاکنون تولید شده‌، طراحی و ساخته شده است. این سوییچ دست‌ساز با استفاده از بهترین نوع چرم، طلا و نقره طراحی و ساخته شده که هزینه ای بالغ بر 7000 دلار در بر داشته است.

- سوییچ های سفارشی فراری

خانه کامائل (The house of Camael) در لندن که اخیرا گران‌ترین آیپاد جهان را با قیمت 1.2 میلیون دلار به بازار عرضه کرده، برای خودروی فراری سوییچی آراسته به الماس ساخته است. وزن الماس‌های به کار رفته بر روی این سوئیچ‌های فابریک حدود هفت قیراط است که قیمت تقریبی آن ها حدود 34هزار یورو برآورد می‌شود.

- سوییچ بنتلی

شرکت خودروسازی انگلیسی بنتلی که سازنده خودروهای بسیار زیبا و جذاب است، سوییچی را توسط یکی از طراحان بنام خود یعنی الکساندر آموسو طراحی و ساخته است. روی این سوئیچ که به شکل آرم بنتلی می باشد، 101 قطعه الماس بکار رفته است. وزن الماس‌های کار‌شده در این سوئیچ حدود 1.09 قیراط است. قیمت این سوئیچ حدود پنج هزار یورو است. این طراح برای شرکت های بزرگی چون لامبورگینی، فراری و مرسدس بنز نیز این کار را انجام داده است.

- سوییچ ‌بنز

مرسدس‌بنز سوییچ‌های سفارشی‌ای با سنگ های کریستال سُوارفسکی طراحی کرده است. دو طرف این سوییچ با سنگ هایی به رنگ سیاه و صورتی کار شده است. قیمت تزئین این سوییچ زیبا نیز حدود 515 دلار است.