پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۶۹۷ شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ۸:۲۴ تعداد بازدید: ۲۹۳۹ Print View

توسعه دومین برند ملی ایران خودرو

در نقشه راه توسعه رانا به عنوان دومین برند ملی با مالکیت معنوی ایران خودرو، طراحی و تولید این خودرو درابعاد بزرگ‌تر و قرار گرفتن درکلاس‌های بالاتر برنامه‌ریزی شده است.

توسعه دومین برند ملی ایران خودرو

طراحی و تولید رانا سبب ایجاد پلتفرم جدیدی شد که می تواند محور توسعه و ارایه محصولات جدید ایران خودرو باشد. رانا خودرویی در کلاس B و C است و با توجه به ویژگی های فنی می تواند پایه‌ای برای تولید محصولات جدید در این کلاس باشد.

از جمله این محصولات که طراحی و تولید آن در برنامه ایران خودرو قرار دارد، رانای ال ایکس، هاچ بک و رانای لوکس است.

تولید رانا با موتور سری EF و گیربکس اتوماتیک در آینده‌ای نزدیک محقق خواهد شد. مالکیت معنوی این محصول از آن ایران خودرو بوده و پروژه‌های توسعه‌ای دیگری نیز برای آن در آینده درنظر گرفته شده است. هم اکنون طراحی، ساخت و تولید بدنه، موتور و سیستم‌های برق و الکتریکی رانا کاملا مستقل و تحت مالکیت ایران خودرو است.

در اولین اقدام توسعه‌ای این محصول و در راستای به روز رسانی محصولات تولیدی و ارایه آن طبق سلایق مشتریان، گروه صنعتی ایران خودرو رانای ال ایکس را تولید و به بازار عرضه می کند.

رانای ال‌ایکس با تریم مشکی دارای استاندارد آلایندگی یورو 4 بوده و در مقایسه با رانای معمولی دارای تجهیزات مدرن‌تر و به‌روزتری است. این خودرو ضمن زیبایی و ایمنی، امکانات و تجهیزات رفاهی کامل‌تری را به مشتریان ارایه می‌کند.

رانای ال ایکس دوست‌دار محیط زیست بوده و مطابق با استاندارد آلایندگی یورو 4 و استانداردهای 55 گانه تولید می‌شود. همچنین در این خودرو ایمنی بالای سرنشینان و عابرین پیاده منطبق با استاندارد های اروپایی در طراحی و تولید لحاظ شده است .

میانگین مصرف سوخت این خودرو به ازای هر 100 کیلومتر در خارج از شهر 5.7 لیتر و مصرف سوخت ترکیبی آن 6.9 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

این خودرو علاوه بر دارا بودن کیسه هوای راننده و سرنشین، دارای ترمزهای ضد قفل و از نوع دیسکی است که امنیت بیش‌تری را برای راننده و سرنشینان به همراه دارد.

از مهم‌ترین ویژگی های رانای ال ایکس که آن را از رانای معمولی متمایز می کند داشتن سنسور هشدار دهنده موانع عقب، تجهیز درهای عقب به بلندگوی سیستم صوتی و شیشه بالابر برقی است. همچنین طراحان و مهندسان ایران خودرو برای جلو آمپر و صفحه نمایش داشبورد (MFD) رانای ای ایکس تغییراتی ایجاد کرده و طرح جدیدی را ارایه کرده اند. این تغییرات شامل هشداردهنده‌ها، ساعت و دمای محیط است. همچنین در آیینه‌های جانبی این خودرو سنسور دماسنج نصب شده است.

قوای محرکه این خودرو و ویژگی های فنی رانای ال ایکس نیز متناسب با نیاز و خواست مشتریان این بخش از بازار است. نوع موتور TU5 با حجم 1.6 لیتر بوده و دارای بیشینه قدرت 105 اسب بخار در پنج هزار و 800 دور است. موتور رانای ال ایکس 16 سوپاپه بوده و سیستم سوخت رسانی آن از نوع تزریق الکترونیکی چند نقطه ای است. گیربکس این خودرو پنج دنده دستی است که البته تولید رانای اتومات نیز در دستور کار مهندسان ایران خودرو قرار دارد. بیشینه سرعت پیش بینی شده برای این خودرو 189 کیلومتر در ساعت است که در 12 ثانیه سرعت آن از صفر به 100 می‌رسد. رانای ال ایکس دارای سیستم ضد سرقت، مه شکن جلو و عقب و کمربندهای ایمنی سه نقطه ای دارای سیستم پیش کشنده نیز است. با تولید و عرضه رانای ال ایکس، نیاز مشتریان در این بخش از بازار تامین شده و رضایت آنان بیش از پیش فراهم خواهد شد.

به گفته مدیران ایران خودرو، با برنامه ریزی صورت گرفته تاپایان سال جاری بین 30 تا 40 هزار دستگاه رانای ال ایکس تولید شود. پیش بینی می شود این خودرو در نیمه دوم شهریوماه سال جاری روانه بازار شود.

در گام بعدی که در سال آینده برداشته خواهد شد، طراحی و تولید رانای هاچ بک و رانای لوکس در دستور کار ایران خودرو قرار دارد.