پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۳۷۰۹ یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۷ تعداد بازدید: ۲۴۵۹ Print View

با هدف ارزآوری و تحقق اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد؛

افزایش صادرات ایران خودرو به بازارهای منطقه

رونق صنعت خودروسازی به عنوان یکی از مولفه های اصلی اقتصاد کشور موجب رشد شاخص های اقتصادی در سطح کلان می شود. تولید صادرات محور یکی از ارکان اصلی خودروسازی است که با مشارکت های بین المللی خودروسازان در حال تحقق یافتن است.

افزایش صادرات ایران خودرو به بازارهای منطقه

گروه صنعتی ایران خودرو که پیشانی صنعت خودروسازی کشور است در این زمینه پیشگام بوده و درصدد است با تولید محصولات با کیفیت و صادرات محور، بازارهای خود را گسترش داده و با کسب درآمد ارزی به وضعیت بالانس ارزی رسیده و از منابع دولتی بی نیاز شود. این شرکت با اجرای توافقات بین المللی قصد دارد محصولات مشترک تولیدی با خودروسازان مطرح جهان را به زنجیره توزیع آنان صادر کرده و بازار 80 میلیونی داخل را به بازار 300 میلیونی منطقه پیوند زند.

ارزآوری یکی از ظرفیت های مهم صنعت خودروسازی است و صادرات خودرو یکی از مباحث مهمی است که توسط همه خودروسازان مطرح جهانی پیگیری می شود. کسب سود از طریق فروش خودرو، لوازم یدکی و همچنین خدمات پس از فروش هدفی است که همه خودروسازان به دنبال آن هستند.

در مقوله صادرات شرایط برای همه خودروسازان یکسان نیست و صادرات خودرو با فراز و فرود بسیاری مواجه می شود. ایران خودرو به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در خاورمیانه در سال های اخیر در این بخش حضور نسبتا موفقی را داشته است.

این شرکت با مشارکت های بین‌المللی قصد توسعه بازار محصولات خود را دارد. ایران خودرو محصولات تولید مشترک با پژو را به صورت جداگانه به برخی کشورها صادر خواهد کرد.

در مجموع در سال گذشته صادرات خودرو در کشور به دلیل وضع تعرفه های مالیاتی و گمرکی جدید در عراق به عنوان بزرگ ترین بازار صادرات صنعت خودرو ایران با کاهش مواجه شد. به گونه ای که مونتاژ خودرو در این کشور را با عدم توجیه اقتصادی همراه می کرد.

درحال حاضر، مشتری اصلی صادرات ایران خودرو عراق است. ایران خودرو در عراق خط تولید احداث کرده و محصولات را به صورت SKD (نیمه منفصله) ارسال می‌کند. دولت عراق از ابتدای سال گذشته تعرفه واردات SKD را از صفر درصد ، معادل CBU و به 25 درصد افزایش داد اما با مذاکرات بسیاری که از سوی سفیر ایران در عراق و همچنین وزیر صنعت با مقامات عراقی صورت پذیرفت و پس از گذشت یک سال و در اواخر اسفندماه سال گذشته بخش‌نامه جدید در عراق صادر شد و وضعیت گمرکات به روال گذشته بازگشته است.

برنامه ایران خودرو برای توسعه صادرات

از جذابیت هایی که موجب ایجاد و توسعه بازار برای محصولات خودروسازان می شود،‌ استانداردهای آلایندگی یورو 6، حجم بالای موتور و گیربکس اتوماتیک است. برای این منظور ایران خودرو برنامه های متعددی را برای دستیابی به شرایط مطلوب صادرات محصول تدارک دیده است. از جمله این که قرار است محصولات اتوماتیک تا پایان سال از طریق واحد تحقیق و توسعه ایران‌خودرو به سبد محصولات اضافه شود. طبق بررسی های بازار صورت گرفته، تقاضا در بازار‌های لبنان، سوریه، عراق، الجزایر و تونس روی خودروهای اتوماتیک است.

در مجموع، در حال حاضر نیاز بازارهای صادراتی برای محصولات اتوماتیک بر خودروهای دستی غالب است، در بازارهایی مثل آفریقا نیز که محصولات ایران خودرو مشکلی از نظر سطح استاندارد ندارد، تقاضای غالب بر خودروهای اتوماتیک است. برهمین اساس ایران خودرو تلاش می کند تا محصولات خود را با گیربکس اتوماتیک تولید و عرضه کند. درحال حاضر مذاکراتی با شرکت پژو صورت گرفته تا پژو 207 اتوماتیک در آینده ای نزدیک وارد بازار شود. پروژه دیگر ایران خودرو تولید پارس اتوماتیک است که امسال وارد بازار خواهد شد.

ایران خودرو با رسیدن به این اهداف و برخورداری از محصولات اتوماتیک صادات 20 هزار دستگاهی در سال جاری را به ثبت خواهد رساند که البته این آمار بدون در نظر گرفتن محصولات پژو خواهد بود. طبق قرارداد 30 درصد از محصولات پژو باید صادر شود.

توزیع محصولات ایکاپ

منافع و عواید حاصل از صادرات ایکاپ به صورت مشترک برای دو شرکت ایران خودرو و پژو خواهد بود. محصولات مشترک در شبکه توزیع پژو  صادر خواهد شد و طبق توافقات صورت گرفته در برخی از بازارهای منطقه که ایران خودرو بر آن تسلط و شناخت کافی دارد،‌ صادرات به صورت انحصاری برعهده این شرکت خواهد بود و بدیهی است صادرات و توزیع در بازارهایی که پژو از شبکه گسترده و نمایندگی برخوردار است صرفه بیشتری خواهد داشت.

احیای بازارهای صادراتی ایران خودرو

از سوی دیگر در سال جاری با توجه به رفع محدودیت گمرکی در عراق، خط تولید سمند جدید در این کشور راه‌اندازی شده است. سمند جدید از داشبورد مدل سورن بهره می‌برد و اولین محموله آن نیز صادر شده است. صادرات به بازار کردستان عراق نیز به دلیل بالارفتن سطوح استانداردی آن‌ها، در سه سال اخیر متوقف شده بود. ایران خودرو موفق شد در این بازار صادرات خود را با محموله‌ای از پارس و 405 مجدد آغاز کند. صادرات به بازار سوریه هم از سال گذشته دوباره فعال شده  و ایران خودرو قصد دارد در نمایشگاه خودروی این کشور در سال جاری با سه محصول جدید 207 اتوماتیک، هایما و اچ‌سی کراس حضور پیدا کند.

با تلاش های و پیگیری های صورت گرفته، ایران خودرو موفق شد در سال گذشته استاندارد EAC (استاندارد اتحادیه اوراسیا) را برای 6 محصول به دست آورد و در کنار آن مذاکراتی را برای صادرات به قزاقستان برای تامین شبکه تاکسیرانی این کشور انجام داده است. همچنین در سال گذشته 300 دستگاه دنا به الجزایر صادر کرده و در حال حاضر مراحل همولوگیشن یا همان اخذ تاییدیه استاندارد محصول رانا در این کشور در دست اقدام است.

از سویی دیگر مراحل همولوگیشن رانا در کشور تونس پایان یافته و به زودی مذاکرات نهایی برای صادرات این خودرو صورت خواهد گرفت. همچنین همولوگیشن دنا  نیز در تونس درحال پیگیری است. این در حالی است که سطح استاندارد در این کشور بسیار بالاست. همچنین ایران خودرو در نظر دارد بازار کشور افغانستان را به عنوان بازاری که در این سال‌ها مغفول مانده، از طریق ایجاد نمایندگی مستقیم راه‌ اندازی کند.

راه اندازی خط تولید ایران خودرو در کشورهای هدف

تغییر رویکرد ایران خودرو از سرمایه گذاری مستقیم به ارایه خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری طرف مقابل در کشورهای هدف صادراتی،‌ موجب شده تا در سال های اخیر با کشورهای مختلف مذاکراتی را برای احداث سایت تولیدی انجام دهد.

 بر همین مبنا طبق مذاکراتی که میان ایران خودرو با آذربایجان صورت گرفته، به زودی سایت تولیدی در شهر نفتچاله این کشور راه‌اندازی شود. درحال‌حاضر عملیات ساختمانی احداث سایت به خوبی پیش رفته و تجهیز خطوط درحال پیگیری است. با توجه به شناخت مردم آذربایجان از خودروی سمند، این خودرو اولین محصول تولیدی این سایت خواهد بود. در فاز دوم نیز در قالب برنامه ای سه‌ساله سایر محصولات ایران‌خودرو شامل دنا و سورن در این خط تولید خواهد شد.

با بررسی های بازار که توسط ایران خودرو صورت گرفته، اولویت این شرکت در صادرات، اتحادیه گمرکی اوراسیا شامل روسیه، قرقیزستان، بلاروس، ارمنستان و قزاقستان است. ایران خودرو در سال گذشته از طریق اداره استاندارد قزاقستان موفق شد تقریبا روی تمام محصولات خود شامل سورن، سورن توربو، دنا و رانا گواهی این اتحادیه را کسب کند. این شرکت از طریق بلاروس و قزاقستان وارد این اتحادیه شده است. جمهوری اسلامی ایران قصد دارد از طریق دولت به این اتحادیه بپیوندد. ایران خودرو در صدد است مونتاژ در بلاروس را آغاز کند تا بتواند در این حوزه بدون پرداخت گمرک فعالیت کند.


گروه صنعتی ایران خودرو با رویکرد فعلی در صادرات محصول به صورت احداث سایت با سرمایه طرف مقابل و یا ارسال کامل محصول در کنار مشارکت های بین المللی که صادرات 30 درصدی محصولات مشترک را هدف قرار داده است،‌ به دنبال نقش آفرینی در بازارهای بین المللی و کسب سهم مناسب از آن است. این امر نیز مستلزم تولید رقابتی و با کیفیت است که با توسعه محصولات و عرضه محصولات مدرن و به روز محقق خواهد شد.