ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۶۱۶۳ چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷ تعداد بازدید: ۵۲۸۴

تاخت و تاز سمند ایران خودرو پس از افزایش سرمایه

گروه صنعتی ایران خودرو در حالی مجمع عمومی فوق العاده خود را برگزار کرد که که فرشاد مقیمی مدیرعامل جوان این شرکت با فهرستی از اصلاحات اساسی و ساختاری در تلاش برای ایجاد تحولات گسترده در بزرگترین خودروساز خاورمیانه است.

در این مجمع سهامداران موافقت خود را با افزایش سرمایه دو هزار درصدی اعلام کردند و این عدد از  رقم 15میلیون و 300هزار ریال به رقم 301 میلیون و 656 هزار ریال افزایش یافت که خود نشان از آغاز حرکت های جدید در مسیر رشد گروه صنعتی ایران خودرو است. ناگفته پیدا است که گروه صنعتی ایران خودرو به لحاظ حجم سرمایه گذاری ها، ظرفیت ها و زیرساخت هایی که در طول سالیان گذشته به خود دیده، به مثابه شیر خفته ای است که اگر سر از زمین بلند کند می تواند به مثابه یک خودروساز طراز اول در کلاس منطقه ای و بین المللی ظاهر شده و علاوه بر کسب بالاترین سهم در بازار داخلی زمینه حضور مقتدرانه در بازارهای جهانی را نیز برای صنعت خودرو ایران فراهم کند.
تاخت و تاز سمند ایران خودرو پس از افزایش سرمایه
آنچه مسلم به نظر می رسد این است که در طول سالیان گذشته اصلاح ساختارهای مالی و اقتصادی این مجموعه همواره به عنوان یک دغدغه اساسی مطرح بوده که عده ای ناظران و کارشناسان صنعت خودرو با نگاه مثبت به آن می نگریسته اند و عده ای دیگر نیز به دیده تردید آن را مورد ارزیابی قرار می داده اند. حال آنکه پیش از این نیز پوست اندازی این خودروساز بزرگ و حرکت به سمت رویش های بزرگتر و مطلوب تر یک امر اجتناب ناپذیر به نظر می رسید.
از طرفی افزایش گروه صنعتی ایران خودرو بارقه امید را در دل سهامداران همیشه نگران به وجود آورده و به آنها این اطمینان را می دهد که با این تصمیم کلان تاخت و تاز سمند ایران خودرو آغاز خواهد شد. چرا که به طور کلی در اجرای پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌های و تحقق اهداف این خودروساز بزرگ، بحث تأمین مالی یکی از پر چالش ترین و مهم‌ترین موضوعات برای ادامه حیات و توان حفظ رقابت و توسعه کمی و کیفی بوده و مدیران این مجموعه باید به دنبال تهیه ارزان‌ترین منابع درزمانی کوتاه باشند تا بر اساس آن بتوانند طرح های توسعه ای و طراحی و تولید محصولات جدید و در پی آن افزایش سهم بازار را دنبال کنند.  

اگرچه در کشور ما تأمین مالی از طریق اخذ تسهیلات بانکی و گشایش اعتبار داخلی و خارجی سابقه‌ای دیرینه و اولویتی اصلی و جایگاهی مهم برای شرکت‌ها دارد، اما در اکثر اقتصادهای دنیا که سال‌هاست از بانک محور بودن خارج و به سمت بازار محور شدن رفته‌اند، گزینه اول شرکت‌ها برای تأمین منابع مالی استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای بازار سرمایه است.
زیرا بازارهای سرمایه در اکثر کشورهای توسعه‌یافته جایگاه ویژه‌ای دارد و در حال حاضر نیز یکی از مزیت‌های حضور شرکت‌های سهامی عام در بازار سرمایه، استفاده از مکانیزم افزایش سرمایه و جمع آوری وجوه ارزان برای اجرای پروژه‌ها و طرح‌های توسعه است که نیازی به طی مراحل طولانی اداری و سپرده گذاری و ارائه وثیقه و ضمانت و پرداخت سودهای گاه دو برابر مبلغ وام دریافتی ندارند و درنهایت موجب کاهش بهای تمام‌شده پول و محصولات و خدمات قابل ‌ارائه می‌شوند.
 این مزیت نزد اکثر مدیران و سهامداران شرکت‌های سهامی عام خارج از بازار سهام پنهان مانده و یا عده‌ای از مدیران به دلیل نیاز به شفاف سازی اطلاعات و طی مراحل گاه سخت‌گیرانه پذیرش شرکت‌ها در بازار سهام، ترجیح می‌دهند در فهرست شرکت‌های بورسی یا فرابورسی درج نشوند و برای تامین منابع مالی موردنیاز از همان سیستم بانکی با همه مشکلات و بالا بودن نرخ سود استفاده کنند. اکنون به نظر می رسد گروه صنعتی ایران خودرو به درستی این ظرفیت قانونی و مهم را شناسایی کرده و تلاش می کند تا از آن برای پیشبرد اهداف خود بهره برداری کند.
آنچه مسلم است، سهامداران گروه صنعتی ایران خودرو باید به یاد داشته باشند که تصمیم به افزایش سرمایه، اقدامی مثبت در راستای تامین منافع آتی سهامداران است زیرا منابع مالی جدید غالبا در راستای یک طرح توجیهی خاص جهت رشد تولید و سودآوریآن  شرکت مصرف می‌شود. این اقدام از آنجا که افق رشد سودآوری را برای شرکت تصویر می‌کند، استقبال سرمایه‌گذاران و رشد ارزش سهام آن مجموعه را در نیز به دنبال خواهد داشت. تردیدی نیست که این تصمیم اساسی تحولات بزرگی را برای این مجموعه عظیم صنعتی به همراه خواهد داشت و بسیاری از ظرفیت های بالقوه را شکوفا خواهد کرد.
نویسنده:  تحریریه خودرونویس