پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۲۳۴۰ سه‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۳ - ۷:۱۸ تعداد بازدید: ۱۸۸۸ Print View

مهر تایید کمیسیون اصل 90 بر راهبردهای ایران خودرو

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در دیدار با رییس و اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی برنامه های راهبردی این گروه صنعتی را برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی ترسیم کرد.

مهر تایید کمیسیون اصل 90 بر راهبردهای ایران خودرو

ارایه گزارش عملکرد مدیریت ارشد گروه صنعتی ایرانخودرو در حوزههای تولید، فروش، کیفیت، صادرات و برنامههای راهبردی مورد تایید رییس و اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

ایرانخودرو برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، نقشه راه 93 را بر اساس عرضه محصولات جدید با نشان ایرانی، تولید صادرات محور، همکاری با خودروسازان معتبر جهانی، ارتقای کیفی محصولات در سطح استانداردهای روز و جلب رضایت مشتریان ترسیم کرده است. تعمیق طراحی محصول به واسطه طراحی پلتفرمهای ملی و خودروساز شدن به معنی واقعی، از مهمترین اهداف راهبردی ایرانخودرو است. همچنین این شرکت در نظر دارد از نیمه دوم سال آینده، هر شش ماه محصول جدیدی به سبد محصولات خود بیفزاید.

ایران خودرو در یک سال اخیر متحول شده است

محمدعلی پورمختار، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید خود از خطوط تولید ایرانخودرو میگوید: مجلس به صورت جدی از صنعت خودروسازی کشور حمایت میکند و از خودروسازان انتظار دارد که از این فرصت حمایتی استفاده کنند و در جهت ارتقای تنوع و کیفیت محصولات و افزایش رضایتمندی مشتریان گام بردارند.

وی به عدم کاهش تعرفه واردات در جهت حمایت از صنعت داخلی اشاره میکند و میافزاید: در حوزه قانون هدفمندی نیز برای حمایت از صنعت، بودجه مناسبی در نظر گرفته شده و الزاماتی برای دولت تعیین کردهایم.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از فعالیتهای صادراتی ایرانخودرو، آن را حرکت در مسیر دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی توصیف میکند و اظهار میدارد: فعالیتهای اقتصادی و تولید مبتنی بر صادرات است و ما هر چه صادرات بیشتری داشته باشیم ارزآوری بیشتری هم خواهیم داشت و این موضوع علاوه بر رونق تولید موجب تامین نیازمندیهای واردات از طریق ارز صادرات میشود.

وی بر این باور است که با مدیریت مهندس یکهزارع، ایرانخودرو از شرایط سخت عبور کرده و بدون توجه به تحریمها توانسته تولید را به روال قبلی خود بازگرداند. وی همچنین گفت: با توجه به اظهارات مدیر عامل ایرانخودرو مبنی بر عرضه یک محصول جدید در هر شش ماه، امیدواریم این شرکت بتواند خواسته مردم و مشتریان را برآورده کند.

پورمختار، ضمن قدردانی از مجموعه تحقیقات ایرانخودرو، سرمایهگذاری در بخش پژوهش و تحقیقات خودروسازی را پراهمیت و سودآور توصیف میکند و میگوید: امیدواریم که با بهکارگیری علاقهمندان و پژوهشگران ایرانی، از دانش و تخصص آنان که منطبق بر فرهنگ ایرانی است در توسعه صنعت کشور بهرهمند شویم.

نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی در ایرانخودرو

حسن تامینی لیچائی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی میافزاید: افزایش تیراژ تولید، عرضه محصولات جدید و بومی سازی، فنآوری در شرایط محدودیتهای بینالمللی مصداق ترجمان اقتصاد مقاومتی در گروه صنعتی ایرانخودرو است.

وی میافزاید: این امر نشاندهنده درایت مدیریت ارشد ایرانخودرو و همت متخصصان داخلی برای دستیابی به استقلال صنعتی کشور است و این همت و تلاش، شایسته بهترین تقدیرهاست.

به اعتقاد عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، ایرانخودرو توانسته است پاسخ گوی انتظارات مردم در زمینه کیفیت و خدمات پس از فروش باشد.

تامینی با اشاره به اینکه صنعت خودروی کشور باید به سمت تولید خودروهای کممصرف گام بردارد، اظهار میدارد: ایرانخودرو در زمینه توسعه سبد سوختی در محصولات تولید خود گامهای تازهای برداشته و تولید رانای دونیرو (هیبریدی برق و باتری) از جمله راهبردهای این شرکت در جهت حفظ محیط زیست است.

نایبرییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اهمیت تحقیق و طراحی در صنعت خودروسازی میافزاید: گروه صنعتی ایرانخودرو در حال حاضر در این زمینه پیشتاز بوده و مرکز تحقیقات این مجموعه از تحرک قابل قبولی در این حوزه برخوردار است.

ستایش دستاوردهای ایرانخودرو

فاطمه رهبر نایبرییس اول کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از جهادگران عرصه تولید، دستاوردها و موفقیتهای ایرانخودرو را در زمینه تولید و عرضه محصولات جدید ستود.

وی بروز عیب و نقصان در روند تولید هر محصولی را یک امر طبیعی میداند و میافزاید: رسانهها به عنوان رکن چهارم دموکراسی با انتقادهای سازنده، صنعت خودروی کشور را در مسیر توسعه همراهی کنند.

رهبر، برنامههای راهبردی مدیریت ارشد گروه صنعتی ایرانخودرو را نشاندهنده اقدامات زیربنایی این گروه صنعتی در راه رفع مشکلات پیش رو میداند و میافزاید: کارهایی که در زمینه ارتقای کیفیت و غلبه بر موانع انجام شده، افق روشنی را پیش روی ایرانخودرو قرار داده است.

 وی از آمادگی مجلس شورای اسلامی برای حمایت از برنامههای صنعت خودرو خبر میدهد و میگوید: هر جا که نیاز به منابع مالی و حمایتهای قانونی باششد، کمک میکنیم و کوتاهی نمیکنیم.

رهبر با اشاره به رقابت فشرده و ورود خودروهای خارجی به بازار، میافزاید: مشتری، تنوع در محصولات را میطلبد و لازم است پا به پای دنیا و کشورهای مختلف تولیدات داخلی را توسعه دهیم. این امر نیاز به پژوهش و استفاده از نخبگان و جوانان خوشفکری دارد که موثر بودن آنان مستلزم حمایتهای قانونی است.

گامهای موثر ایرانخودرو در تولید خودروهای پاک

حسین آذین سخنگوی کمیسیون اصل 90 شورای اسلامی معتقد است، گروه صنعتی ایرانخودرو گامهای موثر و مدونی در زمینه ارتقای کیفیت محصولات، رعایت استانداردهای زیستمحیطی در فرآیند تولید خودرو برداشته است.

وی میافزاید: با برنامه راهبردی مهندس یکهزارع، ایرانخودرو توانسته است به بخشی از انتظارات مردم در زمینه رشد تولید، ارتقای کیفی و افزایش ضریب ایمنی محصولات خود پاسخ دهد اما باید همت و تلاش بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

آذین، انتظارات مجلس شورای اسلامی از صنعت خودروی کشور را تولید صادراتی، ارتقای ایمنی محصولات و قیمت رقابتی عنوان میکند و اظهار میدارد: کمیسیون اصل 90 در صدد رفع قوانین مزاحم تولید ملی و موانع سرمایهگذاری در صنعت خودروی کشور است.

 وی مجلس شورای اسلامی میگوید: از آن جایی که اهمیت صنعت خودروسازی را نمیتوان نادیده گرفت، تلاش کردهایم با برگزاری جلسات با مدیران صنعت خودروی کشور زمینه هماهنگی بیشتر را برای حمایت از این صنعت فراهم کنیم. وی اعتلای صنعت خودرو را یکی از راهکارهای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان میکند و میافزاید: صنعت خودروی کشور با اتخاذ استراتژی نوین و بازمهندسی در ساختار و اهداف و ماموریتها و جوانگرایی در محصولات میتواند به جایگاه شایستهای در سطح ملی و فراملی دست یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نظام بانکی کشور میگوید: با بهره بانکی بالای 35 درصد هیچ صنعتی نمیتواند سود آور باشد و مجلس شورای اسلامی به دنبال اصلاح این امر به نفع تولیدکنندگان است.

قانع شدیم

موسی احمدی نماینده کنگان و عسلویه در مجلس شورای اسلامی میگوید: مدیرعامل گروه صنعتی ایرانخودرو به تمامی پرسشها و دغدغههای ما در خصوص صنعت خودروی کشور با صبر و حوصله و استدلالهای کارشناسی پاسخ دادند؛ من و همکارانم قانع شدیم.

وی از حمایت وزارت نفت از تولید انبوه موتور دیزل سواری ایرانخودرو خبر میدهد که از محل صرفهجویی در مصرف سوخت انجام خواهد شد و میافزاید: عملکرد ایرانخودرو در تولید محصولات بهروز مثبت است و باید این روند با شتاب بیشتری صورت گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، ارتباط میان ایرانخودرو و وزارت نفت و مجموعههای مرتبط را رو به بهبود میداند و اظهار میدارد: امروز به این نتیجه رسیده ایم که باید از خودرو سازان در زمینه تولید خودروهای هیبریدی حمایت ویژه شود.

 وی میافزاید: در بند ق لایحه بودجه کمیسیون انرژی، لزوم حمایت وزارت نفت از تولید خودروهای کم مصرف پیشنهاد و در خصوص آن رای گیری شد.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس بر لزوم اطلاعرسانی شفاف و بهموقع عملکرد صنعت خودروی کشور تاکید میکند و میگوید: با هماهنگی رسانه ملی و رسانههای داخلی اعم از فضای مجازی و مطبوعات تلاش، زحمات و اقداماتی که صورت گرفته به جامعه اطلاعرسانی شود.

حرف اول در اشتغالزایی

مصطفی افضلی فرد دبیر دوم کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی معتقد است: شرکت ایرانخودرو در راس خودروسازان داخلی قرار دارد و حرف اول را در توسعه اشتغال و کیفیت محصولات میزند.

وی با اشاره به اظهارات مدیر عامل ایرانخودرو میگوید: این که 70 درصد از کل تولید ایرانخودرو به خودروهای داخلی و محصولات جدیدی که توسط مهندسان ایرانی طراحی شده، اختصاص دارد بسیار منطقی و معقول است.

 دبیر دوم کمیسیون اصل 90با اشاره به شکل گیری حرکت جهشی برای رفع نواقص در تولیدات ایرانخودرو خاطر نشان میسازد: نواقصی در گذشته وجود داشته که معادله عرضه و تقاضای بازار را به هم زده و در این میان واسطه گران و سودجویان سودهای هنگفتی را نصیب خود کردهاند. این در حالی است که اقدامات اخیر ایرانخودرو باعث شد تا دست واسطهها از بازار خودرو کوتاه شود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی اظهار میدارد: در حال حاضر ایرانخودرو به سمت ارتقای ایمنی و افزایش شاخصهای کیفی حرکت میکند که جای تقدیر و تحسین دارد.

افضلی فرد صادرات و ایجاد خطوط تولید ایرانخودرو در سایر کشورها را عاملی برای تقویت اقتصاد ملی کشور بر میشمارد و اظهار میدارد: تاکنون گزارشی از برگشت خودروهای صادراتی به کشور به دلیل عدم کیفیت ارایه نشده که این نشاندهنده کیفیت و ایمنی مورد قبول محصولات ایرانی در کشورهای هدف است.

وی، انتظار مجلس از ایرانخودرو و سایر خودروسازان داخلی را تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با مدیریت جهادی و با نگاه به توانمندیهای داخل کشور عنوان میکند.

سبقت ایرانخودرو در اعتمادسازی

محمدرضا امیری عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی میگوید: سهم 54 درصدی محصولات ایرانخودرو از بازار نشان میدهد این شرکت توانسته با افزایش کیفیت اعتماد مشتریان را جلب کند و از دیگر خودروسازان سبقت بگیرد.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی تاکید میکند: مهندسان ایرانخودرو توانسته اند با بومیسازی تولید درمقابل تحریمها پیروز میدان باشند و این موجب افتخار ماست.

وی درخصوص موفقیتهای صادراتی ایرانخودرو اظهار میدارد: صادرات محصولات ایرانخودرو رقم قابل توجهی به خود اختصاص داده است، مجلس امیدوار است، خودروسازان محصولات خود را به کشورهای صاحب نام در این صنعت صادر کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی درعین حال تاکید میکند: باید همکاریهای خارجی را به چند شرکت خاص محدود نکنیم و دامنه همکاریها را به دیگر کشورهای صنعتی گسترش دهیم.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی در مورد انتظار مجلس از خودروسازان میگوید: ما از خودروسازان میخواهیم کیفیت محصولاتشان را مطابق با استانداردهای جهانی افزایش دهند و خدمات پس از فروش مناسب و در دسترسی هم ارایه دهند که این اقدامات رضایت خاطر مردم را فراهم خواهد کرد.

کلام آخر

تلاش ها و فعالیت های جهادگران عرصه تولید در گروه صنعتی ایرانخودرو طی یک سال اخیر آن چنان مشهود بوده که اعضای کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی که ریزبینانه مسائل کشور را تحت نظر دارند به تحسین واداشته است.

به صراحت میتوان گفت که در حال حاضر صنعت خودروسازی به تعبیر یکی از نمایندگان مجلس به مرحلهای رسیده که موفقیتهایش  به الگویی برای دیگر صنایع کشور تبدیل شده است.

بدون شک برای رسیدن به پیشرفتهای بیشتر در این حوزه، مساعدتهای دولت و مجلس بسیار اهمیت دارد.