پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۹۹۹۳ دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۲ تعداد بازدید: ۱۸۶۷ Print View

تجربه نو با پژو 405

از بین تمام زنانی که رانندگی را دوست دارند و از بین تعداد انگشت شمار زنان شرکت کننده در مسابقات اتومبیل رانی این بار به سراغ «طاهره رزم خواه» رفته ایم که رانندگی در پیست را همین امسال شروع کرده است.

تجربه نو با پژو 405

مرجان حاجی رحیمی

هنوز اتومبیل رانی ورزشی نیست که زنان زیادی از آن استقبال کنند و به سراغش بروند. کسی نمی داند شاید اطلاع رسانی خوبی در این باره صورت نگرفته و گرنه زنان زیادی هستند که عاشق رانندگی اند و سرعت.

از بین تمام زنانی که رانندگی را دوست دارند و از بین تعداد انگشت شمار زنان شرکت کننده در مسابقات اتومبیل رانی این بار به سراغ «طاهره رزم خواه» رفته ایم که رانندگی در پیست را همین امسال شروع کرده است. هر چند رسم بر این است نشریات، برای تهیه گزارش یا مصاحبه سراغ اولین ها و پیش کسوت ها می روند اما در این مورد، کمی معادلات را بر هم زدیم.

او متاهل است و در سال جاری در سه مسابقه شرکت کرده که هرچند در هیچ یک از آن ها مقامی به دست نیاورده اما حضورش می تواند برای حضور زنان در پیست های اتومبیل رانی دل‌گرم کننده باشد.

رزم خواه در کلاس پژو  405 شرکت می کند. دو دستگاه 405 دارد؛ یکی از آن ها را برای مسابقه آماده کرده است و از دومی هم برای تردد در سطح شهر بهره می برد. رزم خواه لیسانس حقوق است و در دادگستری شهرستان ورامین کار می کند. زیاد هم از عکس و عکاسی خوشش نمی آید.

 

چه شد که به پیست آمدید؟

من عاشق رانندگی هستم و به طور خیلی اتفاقی با مسابقات اتومبیل رانی آشنا شدم. وقتی با یکی از دوستانم به پیست آمده بودم خوشم آمد و خواستم رانندگی در پیست را هم امتحان کنم.

اولین مسابقه تان را کی دادید؟

اردیبهشت امسال اولین باری که بود که برای شرکت در مسابقات اتومبیل رانی داوطلب شدم. تجربه خوبی بود ضمن آن که خیلی هم وحشتناک و ترسناک بود. رانندگی در شهر و حتی جاده با رانندگی در پیست خیلی تفاوت دارد. دست فرمان من در شهر و جاده خیلی خوب است ولی اولین تجربه ام در پیست سخت بود و فکر می کردم که لاپ می شوم؛ یعنی کسی که نفر اول مسابقه یک دور کامل زده و به نفر آخر برسد و به این ترتیب او باید از ادامه مسابقه کناره گیری کند ولی خوش‌بختانه این طور نشد با این حال نفر آخر شدم.

یعنی تنها دلیلش این بود که دفعه اول‌تان بود که مسابقه می دادید؟

نه تنها دلیلش نبود؛ یکی دیگر از دلایلش هم این بود که خودروی من استاندارد بود و هیچ تغییری در آن نداده بودم.

امسال در چند مسابقه شرکت کردید؟

سه مسابقه که البته در هیچ کدام مقامی به دست نیاوردم. چون زمانی برای تمرین نداشتم.همین طور در مسابقه 10 بهمن هم تصادف کردم. چون در این مسابقه هیچ کس تایم نزده بود و ما بر اساس قرعه کشی ایستادیم ولی راننده اول ناشی بود و در اولین پیچ پیست چنان ترمزی زد که من هم با او تصادف کردم و جا ماندم.

در سطح شهر هم تصادف کرده اید؟

نه! فقط یک بار شمال بودم که پشت چراغ قرمز چهارراهی ایستاده بودم و یک موتوری با چنان سرعتی از عقب آمد و به ماشینم کوبید که گلگیر از بین رفت.

برای شرکت در مسابقه معمولا باید چه تغییراتی در ماشین داد؟

خب باید تقویتش کرد ولی طبق قوانین و استانداردی که برای خودروهای مسابقه وجود دارد از آن جایی که من زیاد از مکانیکی سر در نمی آورم نمی دانم چه تغییراتی باید داد همچنین مکانیک بسیار خوبی دارم که خودش همه کارها را می کند و من به او اطمینان دارم.

اگر خودروتان در خیابان خراب شود چه کار می کنید؟

من از مکانیکی هیچ نمی دانم ضمن این که با این ماشین هم بیرون نمی روم چون ارتفاعش کم است و اجازه رفت و آمد در شهر را ندارد. برای سواری در شهر و مسافرت هم یک 405 دیگر دارم که چون مدل جدید است فکر نکنم حالا حالاها احتیاج به تعمیرگاه و مکانیکی داشته باشد.

چرا 405 را انتخاب کردید؟

به نظرم ماشین سنگینی‌ست و سوار شدن بر آن جلف و سبک نیست. برای مسابقه هم تنها کلاسی بود که می توانستم در آن شرکت کنم، چون از کلاس پراید خوشم نمی آید و همین طور رانندگی در کلاس 206 هم خیلی سخت است چون راننده های خوبی دارد.

شما متاهل هستید؛ نظر همسر و خانواده همسرتان راجع به ورزشی که شما انجام می دهید چیست؟

من با همسرم اصلا از این مشکلات و اختلاف نظرهایی که خیلی ها دارند ندارم و با هم به خوبی کنار آمده و به علایق یکدیگر احترام می گذاریم. او می داند که من می توانم از پس کارهای خودم برآیم و بنابراین در کارهای من دخالت نمی کند و حتی مرا تشویق هم می کند. خانواده خودم و همسرم هم همین طور هستند. آن ها مرا تشویق می کنند و می گویند این کار را ادامه بدهم.

همکاران‌تان می دانند که شما به پیست می روید؟

بله! خیلی هم برایشان جالب است که به عنوان یک زن به این ورزش علاقه مند هستم.

به نظر شما چرا زنان کمی هستند که به ورزش اتومبیل رانی روی می آورند؟

دقیق نمی توانم بگویم. شاید از این ورزش اطلاع ندارند و نمی دانند باید به کجا مراجعه کنند. ضمن این که علایق خانم ها خیلی متفاوت است و خیلی هایشان به چیزهای دیگری غیر از ورزش فکر می کنند.

فکر می کنید تا کی در این ورزش باقی بمانید؟

نمی دانم تا هروقت که بتوانم و شرایط اجازه دهد.