ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۳۲۹ دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۷:۳۸ تعداد بازدید: ۱۳۵۷ Print View

برنامه های راهبردی ایران خودرو برای کاهش مصرف سوخت

روند تحولات فناوری، اقتصادی، استانداردها، نیازهای مشتری و رفتار رقبا، شرکت ایران خودرو را بر آن داشته است تا نقشه راه خود را تا سال 1404 در زمینه های گوناگون، از جمله توسعه قوای محرکه ترسیم کرده تا با توسعه محصولات و تطابق آن با استانداردهای روز جهانی از رقبای خود پیشی گیرد.

برنامه های راهبردی ایران خودرو برای کاهش مصرف سوخت

راهبردهای ایران خودرو در توسعه قوای محرکه

شرکت ایران خودرو در نظر دارد به منظور دست‌یابی به تیراژ تولید سالانه یک میلیون دستگاه تا سال 1395، میزان داخلی سازی و تیراژ تولید موتورهای استراتژیک EF7، TU5 و همچنین موتور EF4 خود را محقق کند.

علاوه بر این شرکت ایران خودرو ارتقای تکنولوژیک موتورهای EF7، TU5 و موتور EF4 را در دستور کار خود قرار داده است. بر همین اساس ارتقای آلایندگی به یورو 4 و 5 و همچنین کاهش مصرف سوخت با دست‌یابی به میانگین مصرف سوخت هفت لیتر را در چشم انداز سال 93 ترسیم کرده است. ضمنا در این گروه صنعتی طراحی و توسعه خانواده موتور ملی دیزل برای محصولات جاری و آتی نیز برنامه ریزی شده است. خانواده موتور ملی دیزل قابلیت تطابق با استاندارهای آلایندگی یورو 4، 5 و 6 را خواهد داشت.

استاندارد آلایندگی یورو 4 در صورت تامین سوخت مناسب

گروه صنعتی ایران خودرو با توجه به این‌که کلیه تاییدات بین المللی گواهی‌نامه هایTA  (تاییدیه نوع) را دریافت کرده آمادگی کامل برای ارتقای استانداردآلایندگی محصولات تولیدی به یورو 4 را دارد، اما تا زمانی‌که سوخت مورد نیاز به طور سراسری تامین نشود امکان این امر وجود ندارد.

در صورت عدم تامین سوخت متناسب با استاندارد یورو 4 درسراسر کشور، ارتقای استاندارد آلایندگی خودروهای سواری به یورو 4 علاو ه بر افزایش آلودگی موجب وارد آمدن خسارت به خودروسازان می شود، ‌همچنین با توجه به وارداتی بودن تجهیزات یورو 4 در شرایط فعلی کشور توجیهی برای خروج این مقدار ارز از کشور وجود ندارد .

فراگیر نشدن سوخت غیر متناسب با استاندارد یورو 4 در خودروهای تولیدی با این استاندارد، موجب کاهش عمر مفید قطعات موتوری و کاتالیست کانورتور، افزایش مصرف سوخت 10 تا 15 درصدی، افزایش پنج تا هفت درصدی گازهای آلاینده از خروجی اگزوز خودروها و کاهش توان خروجی موتور خواهد شد.

مصرف سوخت خودروها

شرکت ایران خودرو به منظور تطابق هرچه بیش‌تر محصولات تولیدی خود با استانداردهای مصرف سوخت و همچنین افزایش توان رقابت پذیری محصولات در بازارهای داخلی و خارجی، میانگین مصرف سوخت محصولات خود را به 7.3 لیتر رسانده است. در سال های گذشته مصرف سوخت اکثر محصولات این شرکت بیش از 10 لیتر بوده است. این شرکت برای کاهش مصرف سوخت خودروها، تا سال 95 چشم اندازی را ترسیم کرده است که طبق آن در سال 95 مصرف سوخت محصولات در هر 100 کیلومتر به 6.7 لیتر کاهش خواهد یافت. چشم انداز ایران خودرو در سال 1404 حکایت از کاهش مصرف سوخت خودروها به میزان 30 درصد دارد. این امر با بهره گیری از فناوری های CVVT و VVT محقق خواهد شد.

سبد سوختی محصولات

شرکت ایران خودرو به منظور ایجاد تنوع در سبد سوختی محصولات و در راستای ایجاد امنیت سبد سوختی کشور،‌ اقدام به عرضه خودروهای تولیدی با سوخت های بنزین، گاز، گازوییل و تکنولوژی هیبرید کرده است. هم اکنون 67 درصد از سبد سوختی محصولات شرکت ایران خودرو بنزین، 32 درصد گاز و تنها یک درصد هیبرید است. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته و چشم انداز ترسیم شده،‌ در سال 95 بنزین 63 درصد سبد سوختی محصولات را تشکیل خواهد داد، گاز با کاهش 12 درصدی، 20 درصد از سبد سوختی محصولات ایران خودرو را دربرخواهد گرفت، با سرمایه گذاری هایی که در بخش تولید موتورهای دیزل صورت گرفته، در سال 95، حدود 10 درصد از محصولات دارای سوخت دیزلی خواهند بود. همچنین با توسعه تکنولوژی هیبرید، سوخت هیبریدی با شش درصد افزایش، هفت درصد از سبد سوختی محصولات ایران خودرو را در سال 95 به خود اختصاص خواهد داد.

اقدامات ایران خودرو در زمینه کاهش مصرف سوخت

شرکت ایران خودرو اقداماتی را برای کاهش مصرف سوخت محصولات خود انجام داده است؛ توسعه خانواده موتور کم مصرف EF، سرمایه گذاری عظیم بر روی تولید موتور کم مصرف TU، تغییر در ترکیب تولید موتورهای کم مصرف به جای موتورهای پرمصرف،‌ توسعه موتورها و خودروهای دوگانه سوز (بنزین و گاز)،‌ توسعه خودروهای هیبریدی و دیزلی از جمله مهم ترین این اقدامات است.