ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۹۶۰۸ چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۹ - ۹:۵۱ تعداد بازدید: ۱۳۱۹ Print View

پر از هیاهو تا پاسی از شب

پر از هیاهو تا پاسی از شب

فاطمه لایق فرد

  نمایشگاه بین المللی خودروی مشهد امسال نیز با شور و غوغایی دو چندان برپا شده و فضایی برای فال و تماشا ایجاد کرده است. یکی از امتیازات چنین  نمایشگاه  هایی  این است که جدا از محیطی که برای مشاهده جدیدترین محصولات و دستاوردهای صنعت خودرو برای علاقه مندان خود فراهم می کنند، تفرجگاهی هستند تمام عیار برای خانواده ها تا ساعاتی را در آرامش به تماشا و تفریح بپردازند. گوشه گوشه این نمایشگاه مملو از خانواده هایی است که با وسایل گوناگون فارغ از دغدغه های زندگی شهری  گویی به پیک نیک آمده و با زیر اندازهای پهن شده به دور هم جمع شده اند. در چنین فضای صمیمی مانند تعطیلات عید و یا تابستان فرصت مغتنمی برای خانواده ها فراهم می شود تا  از روزمرگی فاصله بگیرند و اوقات خوشی را تجربه کنند. همین جاذبه های تفریحی، برپایی برنامه های زنده و شاد توسط برخی خودروسازان و خودروهای رنگارنگ و متنوع است که  سبب می شود تا پاسی از شب محیط نمایشگاه آکنده از مردمی باشد که  تمایلی برای خروج از محیط دیدنی نمایشگاه ندارند. در همین حال دیدن افراد با چهره های جست و جوگر و کنجکاوی که مرتبا در حال کسب اطلاعات از خودروهای گوناگون و صنایع وابسته از این سو به آن سو در آمد و شدند وبا نگاه نافذ و کاوشگرخود تمامی محصولات را از زیر نظرمی گذرانند، به یاد ماندنی  است و البته غرفه داران و کارشناسانی که وظیفه پاسخ گویی و اطلاع رسانی به مراجعه کنندگان را بر عهده دارند، به خوبی و کاملا حرفه ای  از پس مسوولیت خود  برمی آیند و در تمامی مراحل برای اطلاع رسانی بهنگام همراه آن ها می شوند و به پرسش های  گوناگون شان  پاسخ می دهند. خلاصه غوغایی به پا است وسرو صداهای زیادی که در هنگام تست درجای بعضی خودروها توسط علاقه مندان برمی خیزد به همراه  صدای تیپس  تیپس  موزیک هایی که از گوشه و کنار نمایشگاه به گوش می رسد این هیاهو را دوچندان کرده است.

 در این آوردگاه مصنوعات دست صنعتگران هنرمند ایرانی،  خود را به یک خانواده ای چهار نفره می رسانم که با هم به پژو پارس خوش رنگی که در میان غرفه ایران خودرو جا خوش کرده، خیره شده اند و به صحبت مشغولند. با آن ها سر گفت و گو را باز می کنم. جلیلی فر، پدر خانواده معلم بازنشسته آموزش و پرورش است و از این که مهلت ثبت نام نمایشگاهی تندر90 بسیار زود به اتمام رسیده گله مند است و می گوید: امروز ساعت 10صبح مهلت ثبت نام به پایان رسید و ما که می خواستیم برای خرید نمایشگاهی این خودرو و برخورداری از امتیازات خاص آن  ثبت نام کنیم، بی نصیب ماندیم. برای ما  بسیار جالب بود وقتی شنیدیم  ایران خودرو، تندر 90 دیزلی نیز به سبد محصولات خود اضافه کرده است. من از  تولید خودروی دیزلی دو سال قبل که در هلند بودم، خبردار شدم و امروز که می بینم در ایران خودرو چنین خودرویی همگام با بازار جهانی تولید می شود، به عنوان یک ایرانی واقعا به خود می بالم. از نظر من محصولات ایران خودرو به ویژه نسبت به سایر شرکت های داخلی بسیار ارزنده ترند. همسر وی نیز که خانم بسیار خوش رویی است از شرکت ایران خودرو توقع دارد به هنگام تولید محصولات زیبا و شکیل خود، به فکر جیب مشتریانش هم باشد و تا می تواند خودروهایی متناسب با درآمد اقشار متوسط به پایین عرضه کند تا آن ها نیز به مدد خودروسازان داخلی صاحب خودرو شوند. وی در ادامه می گوید: نمایشگاه امسال بسیار عامه پسندتر از سال های  قبل است و از تجملات و تشریفات اضافه کاسته و بیشتر به ارائه محصولات متنوع پرداخته و همین موضوع باعث  جذاب تر شدن آن شده  است.

 شاهین شاپوری دانشجوی جوانی است که 207 آی را پسندیده و مسائل فنی  مربوط به این خودرو را از کاشناس خودروی مذکور جویا می شود و دوست دارد خودروهایی مانند بنز و خانواده  پژو بیشتر در نمایشگاه خودرو عرضه شوند. او می گوید: نمایشگاه های خودرو در ایران لازم است به فواصل کوتاه در استان های مختلف برگزار شوند، در این صورت علاوه بر رونق بازار و جذب توریست برای آن استان سبب عرضه جدیدترین محصولات و به روزترین  دستاوردهای شرکت های خودرو ساز داخلی می شوند و آن ها را ملزم می سازند که برای ارائه محصولات جدید و لوکس خود برنامه های هدفمند و فشرده تری داشته باشند.

مشکاتی، بازدید کننده دیگری است که جذابیت و شادابی بخش خودروهای سواری را از قسمت خودروهای سنگین بسیار بیشتر می داند و می گوید: ای کاش می شد که این دو بخش را طوری در هم ادغام کرد که گیرایی بخش سواری به قسمت خودروهای سنگین نیز سرایت کند تا آن بخش هم از دلگیری خارج شود.

 

رهقی، خانم میان سالی که با دو خواهرش تازه وارد نمایشگاه شده و در اطراف غرفه ایران خودرو می چرخند از خودروهای چینی بسیار ناراضی است و ضمن گفت و گوی کوتاهی می گوید: به دنبال رنگی جدید و زیبا برای سمند ال ایکس است تا برای خرید آن اقدام کند.

از شهرستان کاشمر به نمایشگاه آمده و امسال دومین سالی است که از نمایشگاه دیدن می کند. خانم دودیان می گوید: ظاهر محصولات تولیدی شرکت ایران خودرو بسیار شیک و باکلاس است و توقع داریم که این شرکت همپای ظاهر زیبا برای ارتقای کیفیت خودروهای خود  نیز بیشترتلاش  کند تا هم تراز خودروسازان  خارجی در بازارهای مختلف پیش رو باشد. او ادامه می دهد: بعضی از نزدیکان ما که همگی از محصولات ایران خودرو استفاده می کنند، گاه از خدمات پس از فروش ایران خودرو گلایه دارند و ما به عنوان مشتریان ایران خودرو می خواهیم این نارضایتی ها کاملا برطرف شوند؛ گواین که در سال های اخیربهبود ارائه خدمات پس از فروش محصولات ایران خودرو کاملا مشهود است. در کل ما از محصولات متنوع ایران خودرو راضی هستیم و برای  خرید سمند با موتور EF7 آمده ایم.

عبدا...نژاد مهندس کامپیوتر مانند  همسرش سوزوکی و پژو پارس سال را بسیار دوست دارد و معتقد است امسال خودروهای سال عرضه شده توسط ایران خودرو بسیار چشم نواز و زیبا هستند. وی می گوید: تردیدی نیست که  ایران خودرو به دلیل قدمتی که در تولید خودرو دارد، همواره خودروساز پیشتاز ایران محسوب می شود و همیشه  راهکار خاص خود را در رویارویی با رقیبان به ویژه رقبای  خارجی اش دارد. وی می گوید: نمایشگاه های این چنینی باید هر چه منظم تر و  با شکوه تر برگزار شوند تا میزان رقابت را بین خودروسازان بالا ببرند که همین رقابت سبب عرضه خودروهای باکیفیت ترو متنوع تر از سمت خودروسازان داخلی می شود. وی از ایران خودرو می خواهد قطعاتی که در خودروهای خود به کار می برد، استاندارد و مطمئن باشند تا مشتری پس از خرید محصول، درگیر مشکلات تعویض قطعه یا نبود قطعه فابریک نشود.

خودروهای آپشن و سفارشی از جمله جاذبه های دیگر این نمایشگاه برای بازدید کنندگان  به ویژه جوان ترها محسوب می شود  تا جایی که بعضی از آن ها در تلاش برای گرفتن عکس یادگاری کنار این خودروها هستند. به امید آن که تمامی هموطنان ما مطابق سلیقه خود بتوانند  صاحب یکی از خودروهای مدرن و رنگارنگ داخلی  شوند و از نزدیک حظ رانندگی با این خودروهای راهوار را ببرند از آن ها جدا شده و به خدایشان می سپاریم.