پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۴۲۲ شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۰ تعداد بازدید: ۲۸۸۸ Print View

دستاوردهای ایران خودرو درسال تولید ملی

تحقق شاخص های مهم و دریافت نشان های ملی در حوزه های مختلف نشان داد ایران خودرو به موازات فعالیت در داخل، کیفیت محصولات و سیستم های تولیدی خود را هم چنان در اوج نگاه داشته است.

دستاوردهای ایران خودرو درسال تولید ملی

محدودیت های بین المللی در سال جاری،  حرکت در مسیر ساخت داخل و بهره گیری از فناوری های روز و ایجاد تنوع در محصولات قابل ارایه به بازار جهانی را شتاب بخشید. تحقق شاخص های مهم و دریافت نشان های ملی در حوزه های مختلف نشان داد ایران خودرو به موازات فعالیت در داخل، کیفیت محصولات و سیستم های تولیدی خود را هم چنان در اوج نگاه داشته است. در این گزارش نگاهی دستاوردهای امسال ایران خودرو در زمینه های تولید، کیفیت و صادرات به صورت مختصر می آید.

 

 تولید

افزایش نرخ ارز و دشواری تامین مواد و قطعات، شوک بزرگی وارد و تلاش هایی را در راه غلبه بر موانع ایجاد کرد. نتیجه این تلاش ها، افزایش مجدد تولید روزانه ایران خودرو به بیش از دو هزار دستگاه در دی ماه و برنامه عبور از 2500 دستگاه در بهمن و اسفند است. 

دومین خودروی برند ملی ایران خودرو با کیسه هوای راننده و سرنشین، ترمز ای. بی. دی. و ضد قفل، شیشه بالا بر برقی جلو، آیینه های جانبی برقی، سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی، ریموت کنترل و کولر به تولید انبوه رسید. این اولین خودروی ایرانی است که ضمن برخوردار از استاندارد محافظت از عابر پیاده در هنگام برخورد، طراحی، صنعتی سازی و تجهیز خطوط آن، توسط کارشناسان ایرانی به ثمر رسیده و قطعه سازان ایرانی در سراسر فرایند مشارکت داشته اند.

معرفی سومین خودروی برند ملی ایران خودرو دنا، دیگر رویداد مهم سال جاری است. برای بهره گیری از سیستم کروز کنترل در این محصول، کالیبراسیون موتور انجام و قطعات مرتبط نیز طراحی و ساخته شده است. از 90 مجموعه قالب برای قطعات بدنه دنا، 16 مجموعه قالب بزرگ توسط شرکت قالب های صنعتی ایران خودرو، جیگ ها و تجهیزات مونتاژ بدنه توسط شرکت تام  و تمامی قالب های قطعات تزییناتی شامل داشبورد، سپرها، چراغ ها و مانند آن، توسط سازندگان ساپکو ساخته شده است.

تولید سمند از مرز یک میلیون دستگاه عبور کرد و بالغ بر 170 هزار دستگاه سمند تولید شد که با 20درصد رشد نسبت به سال گذشته، بالاترین تولید سالانه سمند تا کنون به شمار می رود.  

 

تندر90اتوماتیک

ایران خودرو در سال تولید ملی تندر90 اتوماتیک را عرضه کرد. طرح جدید سپر جلو، از بارزترین تفاوت های ظاهری مدل اتوماتیک تندر90 نسبت به مدل استاندارد، به زیبایی نمای جلو و بهبود کیفیت هوادهی به رادیاتورها کمک شایانی کرده است. جعبه دنده تندر 90 اتوماتیک مجهز به حالت تیپ‌ترونیک، تعویض دستی دنده ها را نیز برای راننده ممکن می کند. این جعبه دنده، به حالت برفی نیز تجهیز شده تا در زمستان بتواند نیازهای راننده را برطرف کند. در این حالت، خودرو با دنده دو شروع به حرکت می‌کند تا کم‌ترین لغزش روی برف ایجاد شود.

جعبه دنده چهاردنده اتوماتیک نصب شده بر روی این خودرو به خوبی قدرت 105 اسب بخاری پیشرانه K4M تندر90 را که دارای بیش‌ترین گشتاور 148 نیوتن متر در دور موتور 3750 است به چرخ های جلو منتقل می کند و به طور کلی می توان هماهنگی مناسبی بین پیشرانه و سیستم انتقال نیرو در این خودرو مشاهده کرد.

 

خودکفایی کامل 206  

با تشدید محدودیت های بین المللی، تولید 206 مختل شد، که در نتیجه آن، مرکز توسعه محصولات جدید، ساپکو و سازندگان زنجیره تامین،  206 را به صورت کاملا داخلی سازی شده بار دیگر به خط تولید فرستادند.

بسیاری از پیش نیازهای مربوط به مجموعه ها و سیستم های دقیق 206 مانند سیستم مولتی پلکس پیشتر در ایران خودرو توسعه یافته اما بومی سازی بخش های الکترونیک موتور کاملا جدید بود.

پژو 206 با دو موتور  تی. یو. 3. با 1360 و  تی. یو. 5. با 1587 سی. سی. گنجایش، تولید می شود. برنامه خودکفایی 206 در ایران خودرو با موتور تی. یو. 5. شروع شد که بر روی 206 تیپ 5 هاچ بک و صندوق دار وی. هشت نصب می شود. سامانه مدیریت موتور یا ای. ام. اس. این موتور شامل ای. سی. یو. و سنسورها، از بوش تامین می شد و با پک پژو می آمد که در ماه های اخیر داخلی سازی  و از پک پژو خارج شد.

پلتفرم برق و الکترونیک 206 بر اساس مولتی پلکس ون بود و در این فرایند، دو قطعه  بی. اس. آی. و بی. اس. ام. که  از نودهای اصلی پلتفرم هستند، حذف و با نودهای سی. سی. ان. و  اف. ان. و در نهایت سیستم مالتی پلکس کن جایگزین شد.

206 با موتور تی. یو. 5. که به این ترتیب داخلی سازی شده، روزانه 60 دستگاه در ایران خودرو تولید می شود که رو به افزایش دارد و بر اساس برنامه زمان بندی، برای امسال 12 هزار دستگاه هدف گذاری شده است. برنامه داخلی سازی موتور تی. یو. 3. نیز در فاز بعدی هدف ایران خودرو قرار گرفته است.

آزمون های سیستمی و قطعه ای برق و الکترونیک و سازگاری با امواج الکترومغناطیس، یعنی  ای. ام. سی. در مراکز تست معتبر اروپایی و برخی آزمون ها از قبیل آزمون لرزش بر روی داشبورد که به خاطر تغییر ایربگ ضرورت پیدا کرد، آزمون سان لایت و آزمون دوام در ایتراک انجام شد. برخی آزمون ها از جمله ایموبیلایزر که مرتبط با ای. ام. اس. بود و یکی دو آزمون دیگر هم در مرکز توسعه محصولات جدید ایران خودرو انجام گرفت.

 

پرفروش ترین خودروساز

در مراسم پانزدهمین دوره معرفی شرکت های برتر از نظر شاخص های اقتصادی چون فروش، دارایی، اشتغال زایی و ارزش افزوده، گروه صنعتی ایران خودرو رتبه اول را در گروه وسایط نقلیه و قطعات خودرویی به دست آورد و مهندس نجم الدین مدیر عامل، لوح تقدیر ویژه را از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون وزیر و رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع و مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی دریافت کرد.

در این مراسم گروه صنعتی ایران خودرو دارنده رتبه دوم از 400 شرکت برتر، رتبه سوم ارزش افزوده و رتبه اول اشتغال زایی نیز شناخته و معرفی شد. در این دوره از ارزیابی های شرکت های برتر ایران، ساپکو رتبه ششم صد شرکت برتر ایران را از آن خود کرد و لوح تقدیر ویژه گرفت.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی، گروه صنعتی ایران خودرو با 53 هزار و 806 نفر، عنوان اشتغال زاترین بنگاه اقتصادی ایران را حفظ کرد.

بر اساس همین گزارش، میزان فروش این گروه صنعتی درسال گذشته،126 هزار و 696 میلیارد ریال بوده و ضمن کسب رتبه دوم فروش در میان صد شرکت برتر، هم چنان پرفروش ترین خودروساز به شمار می آید. در این ارزیابی شرکت طراحی و تامین قطعات ایران خودرو – ساپکو – که به عنوان یک هولدینگ از او نام برده شده، با 75 هزار و 856 میلیارد ریال فروش در سال 90 رتبه ششم جدول بالاترین فروش را به  خود اختصاص داده و در همان جایگاه دوره پیشین قرار دارد.

 

برترین خدمات پس از فروش

شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو ( ایساکو) برای سومین سال متوالی در بین ارائه دهندگان خدمات پس از فروش خودرویی در کشور، مقام نخست را به دست آورد. بر پایه نتایج ارزیابی خدمات پس از فروش خودرویی توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، ایساکو در شاخص‌های کیفیت، سرعت و هزینه خدمات، با کسب 79.8 امتیاز، برترین شرکت خدمات پس از فروش خودرویی  کشور در سال 90 شناخته شد. این ارزیابی ها در 298 شهر بر روی  هشت تولید کننده و 10 شرکت وارد کننده خودروهای سبک از راه نظرسنجی  از یک میلیون و 55 هزار و 451 مشتری  و ارزیابی 2088 تعمیرگاه و 1924 نمایندگی مجاز در سراسر کشور انجام شده است.

 

صادرات

صادرات ایران خودرو در 9 ماه سال جاری 12 هزار و 165دستگاه خودرو بود که نشان دهنده تحقق  24 درصد از برنامه صادرات سال 91 است . سهم سمند از کل صادرات معادل 68 درصد است . شرکت ایران خودرو در فضای محدودیت های بین المللی در سال جاری به صادرات خود جان دوباره بخشیده و با توجه به 9392 دستگاه صادرات سال 90 رکورد صادرات سال گذشته در آبان ماه  سال 91 شکسته شد.

ایران خودرو در شانزدهمین دوره مراسم روز ملی صادرات دربین 580 شرکت دولتی و خصوصی در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات فنی مهندسی، به عنوان صادرکننده نمونه صنعتی دربخش خودروی سواری معرفی و تندیس و لوح تقدیر ویژه به مدیر عامل داده شد.

شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو  درچهارماه اول امسال بیش از دو میلیون دلار قطعه صادر کرد. عراق، فرانسه و بلاروس کشورهای هدف صادراتی هستند و با پیگیری‌های صورت گرفته بازارهای روسیه، آذربایجان و تاجیکستان نیز فعال‌تر شده اند. با توجه به وجود صد هزار خودرو با برند ایران‌خودرو در عراق بیشترین صادرات ایساکو به این کشور رفته و افزایش حجم صادرات به نمایندگان طرف قرارداد با ایران‌خودرو در کشورهای مختلف پیگیری می شود.

 

کیفیت

در ارزیابی چهار هفته منتهی به 11 دی‌ماه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، تندر90 ایران خودرو  درمرتبه چهارم خودروهای سواری و قبل از تندر پارس خودرو و هیوندای آوانته قرار گرفت. 

گزارش های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، بیانگر بهبود مستمر در فرآیندهای تولید تندر90 ایران خودرو و برتری محرز آن در مقایسه با تندر 90 پارس خودرو است. مقایسه نتایج گزارش اخیر شرکت بازرسی با ابتدای سال 91 حکایت از 11 درصد بهبود در شاخص های اندازه گیری شده و برتری نسبت به تندر 90 پارس خودرو دارد.  

بر پایه نتایج آدیت 00611 رنو، تندر 90 ایران خودرو در سه دوره پی در پی نشان سر آمدی در کیفیت "Excellence" را دریافت کرد و  در ارزیابی‌های AVES شرکت رنو در شاخصHEBDO نیز در جایگاه برتری نسبت به تندر 90 پارس خودرو قرار گرفت.

تندر90 ایران خودرو در سال جاری بار دیگر لوح تقدیرکیفیت رنو را دریافت کرد که در مراسم مربوط به اهدای لوح تقدیر توسط رنوپارس، فیس لیفت تندر 90 ایران خودرو رونمایی شد.

ایران خودرو نشان سبز با درجه عالی و مجوز آدیت سیستمی 611 براساس استانداردهای رنو را نیز به دست آورد که بر اساس آن، خطوط تولید و فرآیندها که پیشتر توسط کارشناسان شرکت مادر آدیت می شد، توسط ایران خودرو آدیت و فقط به رنو گزارش داده خواهد شد. اجازه انجام آدیت سیستمی 611 رنو، از میان تمامی سایت های رنو در خارج ازفرانسه، فقط به دو سایت  تولیدی در اسپانیا و کلمبیا داده شده و ایران خودرو سومین سایت دریافت کننده این مجوز است. شرط دریافت این مجوز این است که سه دور متوالی محصولات و فرآیند تولید محصولات،  نشان عالی دریافت کنند.

در همایش نهمین دوره جایزه ملی کیفیت، در مجموع 19 جایزه کیفیت در سطوح مختلف به 19 واحد صنعتی تعلق گرفت که در این میان گروه صنعتی ایران خودرو پنج جایزه را به خود اختصاص داد. چهارتقدیرنامه اشتهاربه کیفیت و تندیس برنزین، دستاورد ایران خودرو از نهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران و اولین بار است که یکی از شرکت کنندگان در ارزیابی های جایزه ملی کیفیت ایران به تندیس که بالاترین سطح جایزه است دست پیدا کرده که به گفته مسوولان همایش، نشان دهنده درونی شدن مقوله کیفیت در این گروه صنعتی است.

معاونت تولید تندر برای تندر 90 تندیس برنزین و معاونت نیرو محرکه برای موتور TU5 گواهی‌نامه اشتهاربه کیفیت سه ستاره و برای موتور ای اف 7 گواهی اشتهار به کیفیت یک ستاره را دریافت کرد. ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو که سرسیلندر موتور ایکس یو 7 را نیز ریخته گری می کند، گواهی اهتمام به کیفیت را در این دوره به خود اختصاص داد.

معاونت سیستم جامع تولید ایران خودرو که سال گذشته گواهی‌نامه اشتهار به کیفیت یک ستاره دریافت کرده بود، در این دوره برای خدمات برنامه ریزی، تامین، تولید و لجستیک موفق به دریافت گواهی نامه اشتهاربه کیفیت  دو ستاره شد.  شرکت ایران خودرو خراسان دیگر واحد گروه صنعتی ایران خودرو بود که برای خدمات مونتاژسوزوکی گراند ویتارا موفق به دریافت گواهی‌ اشتهار به کیفیت سه ستاره شد. این محصول توانست چهار مرحله ارتقا را هم زمان در اولین حضور خود برای دریافت جایزه ملی کیفیت ایران طی کند.

 

توسعه فناوری قالب سازی

شرکت قالب های صنعتی ایران خودرو برای اولین بار موفق شد تمامی مراحل طراحی و تولید قالب های بزرگ بدنه رانا را بدون نیاز به کارشناسان خارجی انجام دهد که حاصل این تلاش 10 میلیون یورو صرفه جویی ارزی است.

طراحی و تولید قالب های بزرگ بدنه دنا نیز 11 میلیون دلار صرفه جویی ارزی عایداقتصادکشور کرد. این شرکت به دانش طراحی و تولید بزرگ ترین قالب داشبورد سمند دارای کیسه هوا نیز دست یافت و بیش از 700 هزار یوروصرفه جویی ارزی ایجاد کرد. این پروژه با همکاری شرکت ساپکو صورت گرفت و بزرگ ترین شرکت قالب سازی آلمان در چارچوب یک قرارداد پنج ساله، این فناوری صنعتی را به شرکت قالب های صنعتی ایران خودرو انتقال داد. فولادهای موردنیاز برای طراحی این قالب ها که پیشتر از کره جنوبی و اروپا وارد می شد، از شرکت فولاد اسفراین تامین شده که همه استانداردهای مورد نیاز در قالب سازی را دارا است. با استفاده از دستاوردهای این پروژه، ساخت بزرگ ترین قالب های پلاستیک سایر محصولات در آینده  در نظر است.

 

بالاترین امتیاز برای تام

در ارزیابی شرکت های طراحی و ساخت توسط سازمان مدیریت صنعتی، شرکت تام ایران خودرو با کسب 96/91 از 100 امتیاز، بالاترین رتبه در حوزه فعالیت های صنعتی و معدنی  را به خود اختصاص داد  و به این ترتیب واجد شرایط اجرای پروژه های بالاتر از پنج هزار میلیارد ریال در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت شناخته شد.

بر اساس توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت صنعتی در شهریور 90، شرکت‌هایی که در این ارزیابی موفق به اخذ رتبه A شوند، در اولویت واگذاری پروژه و انجام پروژه‌های با حجم بالاتر از پنج هزار میلیارد ریال در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهند بود.

جایزه ملی لجستیک

تندیس نقره ای اولین جایزه ملی لجستیک درحوزه متقاضیان خدمات لجستیکی به گروه صنعتی ایران خودرو رسید. در مراسم اختتامیه نخستین جایزه ملی لجستیک که 27 آذر در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، وزیر صنعت معدن و تجارت، تندیس نقره ای را به قایم مقام تولید ایران خودرو داد.

در این مراسم شرکت مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو دیزل در بخش متقاضیان خدمات لجستیکی و شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو ( ایساکو ) در بخش عرضه کنندگان خدمات لجستیک در حوزه انبارداری و توزیع  نیز گواهی اشتهار نخستین جایزه ملی لجستیک را دریافت کردند.

 

اقدامات مدیریتی در مورد قیمت

در پی التهاب در بازار و تاکیدهای رئیس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر بازنگری در قیمت خودرو، مدیریت ارشد ایران خودرو، دستور داد کمیته ای از مدیران و کارشناسان تشکیل شود و قیمت تولیدات شرکت را مورد بازنگری قرار دهند.   

پیش بینی می شود قیمت گذاری محصولات تولیدی ایران خودرو با توجه به تنوع محصولات و افزایش تولید و عرضه به شیوه ای جدید صورت پذیرد. مدیریت ارشد ایران خودرو در دستور خود بر عرضه مستمر و فراوان مدل های مختلف خودرو برای بهبود شرایط بازار تاکید کرد و برنامه عرضه بیش از 80 هزار دستگاه انواع خودرو را دراسفند ماه به اجرا در آورد.