ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۲۷۹۵ چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۷ تعداد بازدید: ۲۴۴۵

تندر 90 اتوماتیک، یک سر و گردن بالاتر از استانداردها

این روزها زندگی شهر نشینی برای همه یک ویژگی مشترک دارد که نامش ترافیک است. بسیاری از ما هر روز ساعاتی را در ترافیک می‌گذرانیم و گاهی با گوش کردن به موزیک مسکنی به فضای خسته کننده‌اش تزریق می کنیم.

 اما برای گیربکس دستی خودرویمان مسکنی وجود ندارد و مدام مجبور به نیم کلاچ کردن و تعویض دنده هستیم. عملی که شاید آنقدرها به چشم نیاید اما باعث افزایش خستگی در بدن و بالا رفتن استهلاک خودرو می‌شود. احتمالا به دلیل قرار داشتن محل کار یا منزل در نقاط شلوغ شهر، باید به اجبار این ترافیک طاقت فرسا را تحمل کنیم اما به نظر شما راه حلی برای آرامش جسم و روح در ترافیک وجود دارد؟ احتمالا شما هم می‌خواهید یک خودروی مجهز به گیربکس  اتوماتیک را پیشنهاد کنید تا از شر تعویض دنده‌های مداوم خلاص شوید. اما کدام خودرو و با چه ویژگی‌هایی؟

مناسب ترین خودروی مجهز به گیربکس اتوماتیک در ایران

خودروهای مختلفی در بازار خودروی کشور وجود دارند که با گیربکس اتوماتیک ساخته می شوند. یکی از این خودروها تندر 90 اتوماتیک است که حدود سه سال از عرضه آن توسط ایران خودرو می‌گذرد. تندر اتوماتیک فقط توسط ایران خودرو تولید می‌شود و باید گفت یک سرو گردن از تندر 90 استاندارد بالاتر است. هر چند پیشرانه این خودرو همان نمونه 1.6 لیتری تندر 90 است که می‌تواند 105 اسب بخار نیرو تولید کند و نمودار گشتاورش هم تا 140 نیوتن متر در دور 3750 بالا می‌رود اما، گیربکس اتوماتیک این خودرو داستان دیگری دارد. این گیربکس توسط کمپانی معروف ZF آلمان طراحی و ساخته شده است. تورک کانورتور( مبدل گشتاور که وظیفه انتقال گشتاور را در گیربکس اتوماتیک بر عهده دارد)  این گیربکس که با کد CT2 شناخته می‌شود، توانایی تحمل گشتاوری تا 240 نیوتن متر را دارد. حتی رنو ورژنی از همین گیربکس را بر روی مدل نیمه لوکس مگان نصب کرده، اما نکته جالب این که گیربکس مورد استفاده در تندر 90 اتوماتیک به دلیل اصلاحاتی که در تورک کانورتورش صورت گرفته است، دنده ها را با فشار کمتری تعویض می‌کند و دوام آن افزایش یافته است.  این گیربکس که در حالت تیپ ترونیک هم عملکرد مناسب و بدون تاخیری دارد، می‌تواند در حالات رانندگی اسپرت عصای دست راننده باشد. برنامه ریزی نرم افزار سامانه الکترونیکی آن به گونه‌ای است که در شتاب گیری‌های ناگهانی، اگر تشخیص بدهد که معکوس کردن دو دنده آسیبی به گیربکس  نمی‌رساند، به جای یک دنده دو دنده معکوس می کشد تا شتاب گیری خودرو به بیشترین حد ممکن برسد. به بیانی ساده‌تر، گیربکس حتی توانایی معکوس کردن دنده از 4 به 2 را دارد. البته از اصلاحات صورت گرفته روی آن نباید چشم پوشی کرد زیرا کیفیت انتقال گشتاور در گیربکس تندر 90 اتوماتیک، حتی از رنو مگان 2000 سی سی هم بهتر است. کیفیت بالای این گیربکس باعث شده رنو از آن در کراس اور داستر و چند محصول دیگر نیز استفاده می‌کند. از هم خانواده‌های دیگر تندر 90 اتوماتیک باید به رنو ساندرو اشاره کرد که آن هم از همین گیربکس بهره می برد.

خوشبختانه تندر 90 از باکیفیت‌ترین تولیدات داخلی به شمار می‌رود و همواره در سال‌هایی که ساخته شده ، در بالاترین رده‌های کیفی بازار قرار گرفته است. از این رو تاییدیه کیفیت این خودرو را کمپانی رنو فرانسه و سازمان استاندارد ایران صادر کرده‌اند. مجوزی که در تاریخ 30 دی ماه سال 1391 از سوی وزارت صنایع و معادن برای تولید تندر 90 اتوماتیک در ایران خودرو صادر شد و برای بزرگ ترین خودروساز خاورمیانه بیش از 67 میلیارد ریال هزینه در بر داشت. البته کیفیت ساخت بالا و محبوبیت این خودرو در بازار نشان می‌دهد ایران خودرو به درستی و  هدف مند عمل کرده است.

از جمله قابلیت‌های دیگر تندر 90 اتوماتیک باید به قابلیت حرکت خودرو در مسیرهای لغزنده اشاره کرد. برای استفاده از این امکان کافی است از حالت حرکت در مسیر لغزنده گیربکس که توسط دکمه‌ای در کنار دسته دنده فعال می‌شود، استفاده کنید. در این حالت گشتاور انتقالی به چرخ ها کاهش یافته و خودرو با دنده دو شروع به حرکت می‌کند. این نوع برنامه ریزی در گیربکس این خودرو باعث می‌شود دینامیک حرکتی تندر در مسیرهای لغزنده افزایش یافته و چرخ‌ها دچار هرزگردی نشوند. همچنین برای مطلع شدن از وضعیت دنده درگیر نیز یک نمایشگر در میان نشانگرها راننده را راهنمایی می‌کند. دسته دنده ارتفاع بلندی دارد ولی ارگونومی کابین را برهم نزده است و برای استفاده از آن لازم نیست به جلو خم شوید.

این تندر اتوماتیک ایران خودرو را می‌توانید از روی شکل جدید سپرش تشخیص بدهید زیرا در بخش زیرین سپر و ورودی های هوا به سمت رادیاتور و دیسک های چرخ ، تغییراتی انجام شده که اتفاقا این خودرو را به روز‌تر کرده است. مصرف سوخت 8.3 لیتری این خودرو در سیکل ترکیبی نیز یکی از ویژگی‌های مناسب آن است که باعث می‌شود تندر 90 اتوماتیک به عنوان خودروی مناسب برای تردد در ترافیک شهرها و گذر از جاده‌های برون شهری شناخته شود. این خودرو را باید جزو ارزان‌ترین خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک در کشور به حساب آورد که البته از نظر کیفیت عملکرد گیربکس نه تنها از همه رقیبان عملکرد بهتری دارد بلکه، حتی می‌توان گیربکس این خودرو را با خودروهای یک کلاس بالاتر نیز مقایسه کرد. جک J5 اتوماتیک یکی از رقیبان تندر 90 اتوماتیک ایران خودرو است که حجم موتوری معادل 1834 سی سی دارد و مقایسه آن با تندر شاید آنقدرها منصفانه نباشد. اما جک حتی با پیشرانه‌ای که نسبت به تندر  234 سی سی حجیم تر است و 6 اسب بخار نیز قوی‌تر( قدرت پیشرانه جک J5 به 111 اسب بخار می رسد)، باز هم نمی‌تواند از پس تندر 90 اتوماتیک برآید و این پیروزی را باید به حساب دقت در طراحی ضرایب گیربکس تندر گذاشت. حتی برلیانس سری H300 که به بازار ارائه شده است از نظر قیمت و کلاس بندی در رده تندر 90 جای می‌گیرد اما با توجه به گشتاور 131 نیوتن متری پیشرانه‌اش نمی‌تواند برنده پیکار با تندر 90 اتوماتیک باشد. برلیانس در تیپ مجهز به گیرباکس اتوماتیک حتی از تندر 90 هم چند میلیونی گران‌تر است.

تندر 90 اتومانیک را باید خودروی ارتقاء یافته‌ای برشمرد که ضمن حفظ محاسنی همچون صندوق عقب 510 لیتری و کیفیت مونتاژ بالا، استهلاک پایین، بازار دست دوم خوب، فراوانی قطعات یدکی و خدمات پس از فروش مناسب، می‌تواند عبور از شهر‌ها و جاده‌ها  را برای سرنشینان و به خصوص راننده سهل‌تر کند. ضمنا مصرف سوخت پایین تندر 90 اتوماتیک باعث می شود کم تر در صفوف پمپ بنزین بایستید. همچنین شبکه گسترده خدمات پس از فروش ایران خودرو همیشه می‌تواند پاسخ گوی مشتریان باشد.