ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۲۵۸ شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۴:۲۳ تعداد بازدید: ۱۷۷۲ Print View

رکوردزنی ایران خودرو در جشنواره جایزه ملی کیفیت ایران

در نهمین دوره ارزیابی جایزه ملی کیفیت، شرکت ایران خودرو موفق به کسب تندیس برنز جشنواره، گواهی‌نامه اشتهار یک،‌ دو و سه ستاره و اهتمام به کیفیت در سال حمایت از تولید ملی،‌ کار و سرمایه ایرانی شد.

رکوردزنی ایران خودرو در جشنواره جایزه ملی کیفیت ایران

به گزارش ایکوپرس، در نهمین دوره ارزیابی های جایزه ملی کیفیت ایران، شش محصول و دستاورد شرکت ایران خودرو مورد ارزیابی قرار گرفت و هر یک از محصولات ارزیابی شده موفق به دریافت جایزه کیفیت از سوی انجمن مدیریت کیفیت ایران شدند. طی مراسمی که به منظور اهدای جوایز در روز 17 آبان ماه در محل سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد شرکت ایران خودرو جوایز خود که شامل یک تندیس برنز و چهار گواهی‌نامه اشتهار یک،‌ دو و سه ستاره و گواهی اهتمام به کیفیت بود از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کرد.

این اولین بار است که انجمن ملی کیفیت ایران به واحدهای صنعتی که مورد ارزیابی قرار می گیرند جایزه در سطح تندیس اعطا می کند.

جوایزی که ایران خودرو در این دوره از ارزیابی های انجمن ملی کیفیت دریافت کرده است به این شرح است:

تقدیرنامه های اشتهاربه کیفیت

انجمن ملی کیفیت ایران همه ساله در هفته کیفیت و در روز ملی کیفیت به برترین سازمان‌های ایرانی حایز شرایط در بخش‌های مختلف کشور که در زمینه ارتقا و بهبود مستمر کیفیت محصول خود فعالیت‌های چشم‌گیری انجام داده اند، گواهی‌نامه، تقدیرنامه یا تندیس جایزه کیفیت اعطا می کند.

 برای متقاضیانی که با مدیریت خوب به پیشرفت‌هایی در جهت اشتهار به کیفیت در محصول خود نایل شده‌اند، به شرط کسب امتیازی بالاتر از حد نصاب مربوطه به عنوان سطح رشد کیفیت تقدیرنامه اشتهار به کیفیت اعطا می شود. تقدیرنامه‌های اشتهار به کیفیت در دامنه امتیازات تعریف شده در درجات یک تا سه ستاره اعطا می‌شوند که تعداد بیش‌تر ستاره مبین سطح بالاتر است. تقدیرنامه اشتهار به کیفیت از اشتهار به کیفیت یک ستاره تا چهارستاره از حداقل امتیاز 300 تا 500 را شامل می شود.

امتیاز کم تر از 300 موفق به دریافت گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت می‌شود.

تندیس برنزین

 از میان نامزدهای جایزه، سازمان‌هایی در هر گروه محصول که دومین امتیاز بالاتر در حد نصاب سطح تندیس را داشته باشند به عنوان برنده تندیس برنز معرفی می‌شوند. امتیاز تعیین شده برای دریافت تندیس برنزین 500 تا 600 تعیین شده است. تندر 90 ایران خودرو با کسب 512 امتیاز موفق به دریافت تندیس برنزین کیفیت شد.

برای دریافت تندیس سیمین 600 تا 700 امتیاز و برای تندیس زرین امتیاز 700 تا هزار درنظر گرفته شده است.

تندر90 ایران خودرو

محصول تندر 90 ایران خودرو در جشنواره ملی کیفیت ایران موفق به کسب امتیاز 512 از مجموع 600 امتیاز شد و به این ترتیب اولین تندیس انجمن ملی کیفیت ایران که در سطح برنز بود به تندر 90 ایران خودرو تعلق گرفت. این محصول ایران خودرو طی سال های 87 تا 90 توسط ارزیابان انجمن ملی کیفیت مورد ارزیابی قرار گرفته‌ و در هریک از ارزیابی ها موفق به دریافت جایزه شده است. به گونه ای که در فاصله اولین ارزیابی تاکنون موفق به طی مراحل کیفی شده و از اولین جایزه در سال 87 که گواهی نامه اهتمام به کیفیت بوده در ارزیابی های سال 91موفق به دریافت اولین تندیس انجمن ملی کیفیت در سطح برنزین شده است.

خدمات مونتاژ گراندویتارا ایران خودرو خراسان

ایران خودرو خراسان به عنوان یکی از قطب های صنعت کشور از دانش ابزاری بالایی بهره مند است و با استقرار سیستم های مدیریتی نوین سعی در برآوردن انتظارات مشتریان نهایی خود در زنجیره ارزش از قطعه ساز تا خدمات پس از فروش دارد.

خدمات مونتاژ محصول گراندویتارای ایران خودرو خراسان که برای اولین بار در ارزیابی های جایزه ملی کیفیت شرکت کرد موفق به دریافت گواهی‌ اشتهار سه ستاره شد. این محصول توانست چهار مرحله ارتقا را در اولین بار حضور خود برای دریافت جایزه کیفیت هم زمان طی کرده و این جایزه را از آن خود کند.

موتور TU5

موتور TU5 از دیگر محصولات شرکت ایران خودرو و حاصل زحمات کارشناسان و متخصصان این شرکت است. داخلی سازی این موتور با رانا شروع شد.  موتور TU5 از موتور های کم مصرف ایران خودرو است که به میزان بیش از 90 درصد ساخت داخل شده که روند داخلی سازی آن رو به افزایش است.

این محصول در ارزیابی های جایزه ملی کیفیت روند بهبود کیفی را تجربه کرده است. موتور TU5 در ارزیابی های امسال موفق به دریافت گواهی نامه اشتهار به کیفیت سه ستاره شده است. این محصول در سال گذشته گواهی نامه اشتهار به کیفیت دوستاره دریافت کرده بود.

موتور EF7

موتور EF7 نقش مهمی در راهبرد قوای محرکه ایران خودرو دارد. این موتور در دو حالت دوگانه سوز و بنزینی تولید می شود و با توجه با استقبال بازار و خواسته مشتریان، بیش از 70 درصد آن به مدل پایه گازسوز اختصاص دارد.

تمامی قطعات این موتور در داخل کشور تولید می شود، اما با توجه به بالا بودن سطح فناوری آن، توانمندسازی قطعه سازان برای این کار، مستلزم زمان است. کسب دانش فنی قوای محرکه روز جهانی از دستاوردهای موتورEF7 در ایران است به طوری که با داخلی سازی سیلندر و سر سیلندر موتور ملی، ایران خودرو توان تولید روزانه 700 دستگاه از این نوع موتور را دارد. ایران خودرو در سال گذشته موفق به تولید 65 هزار دستگاه از این نوع موتور شد که بیش از 70 درصد آن پایه گاز سوز بوده است. موتور EF7 برای نخستین بار در جایزه ملی کیفیت امسال شرکت کرد و موفق به اخذ گواهی‌نامه اشتهاربه کیفیت یک ستاره شد.

سیستم جامع تولید

معاونت سیستم جامع تولید، برای برنامه ریزی تامین، تولید و لجستیک، تقدیرنامه اشتهاربه کیفیت دو ستاره را به دست آورد. خدمات لجستیک ایران خودرو در سال گذشته موفق به کسب تقدیرنامه یک ستاره شده بود. این معاونت عهده دار برنامه ریزی کلان تولید و تامین براساس نتایج مطالعه بازار و پورتفولیوی محصول، پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی سایت‌های مختلف تولید، بازنگری مستمر طرح‌های بسته بندی، چابک سازی سیستم‌های لجستیکی و حمل ونقل درکلاس جهانی است.

مراحل ارتقای کیفی خدمات سیستم جامع تولید روند افزایشی را تجربه کرده و نتایج ارزیابی ها و کسب گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت در سال نخست و گواهی نامه اشتهار به کیفیت دوستاره در سال 91 موید این امر است. نقشه راه تعالی خدمات لجستیک ایران خودرو نیز نشان از افزایش کیفی خدمات درسال های آینده دارد.

ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو در تولید سرسیلندر XU7

شرکت ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو با ارایه محصول سرسیلندر XU7 در ارزیابی های انجمن مدیریت کیفیت ایران حضور پیدا کرد. این شرکت نیز موفق شد گواهی نامه اهتمام به کیفیت را کسب کند و با نقشه راهی که برای تعالی خود طراحی کرده است کسب جوایز بالاتر در سال های آینده را با افزایش کیفیت محصولاتش در دستور کار قرار داده است.

بازتاب خبر دریافت جوایز در میان کارکنان ایران خودرو

انعکاس خبر موفقیت ایران خودرو در افزایش کیفی محصولات و دریافت شش جایزه در جشنواره ملی کیفیت ایران، برای کارکنان این مجموعه بسیار خوشایند بود. در شرایطی که اتکا به تولید داخل و بهره مندی از توانمندی و قابلیت های نیروی انسانی مهم ترین عامل در پایداری هر بنگاه اقتصادی به شمار می رود، این دستاورد از نظر کارکنان بسیار مهم و ارزشمند تلقی می شود. پرواضح است که کارکنان، مهم ترین نقش را در ارتقای کیفی محصولات ایران خودرو داشته اند.

درباره جایزه تعالی و کیفیت گروه

جایزه ملی کیفیت ایران وسیله ای برای اطلاع و تایید تلاش و کوشش سازمان های تولیدی و خدماتی کشور و بیانگر تعهد سازمان‌های متقاضی در استقرار نظام مدیریت کیفیت و بهبود مستمر آن است. نتیجه گرایی، مشتری مداری، رهبری و ثبات در مقاصد، مدیریت مبتنی بر فرایندها و واقعیت‌ها، توسعه مشارکت کارکنان، یادگیری، نوآوری و بهبود مستمر، توسعه شراکت‌ها و مسوولیت اجتماعی سازمان معیارهایی است که سازمان های متقاضی براساس آن مورد ارزیابی قرار می گیرند.

جایزه ملی کیفیت ایران مدت نه سال است که برگزار می شود و طی آن محصولات و فرآیندهای تولید شرکت های صنعتی مطابق معیارهای ویژه کیفی که برشمرده شد، توسط ارزیابان، مورد بررسی قرار می گیرد و این شرکت ها براساس امتیازهایی که کسب می کنند، جوایزی را درسطوح مختلف دریافت می کنند.

شرکت ایران خودرو نیز به عنوان یکی از شرکت های پیشگام در تعالی، تاکنون در کلیه ارزیابی های کیفیت با رویکرد ارزش آفرینی برای سازمان و باهدف دست‌یابی به بهبود در محصولات، حضور داشته است. جایزه تعالی به عنوان عاملی برای تقویت پویایی در ایران خودرو به شمار می رود و این شرکت با ترسیم نقشه راه تعالی به دنبال دستیابی به اهداف کیفی محصولات خود است.