ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۱۴۹۵ دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۴ تعداد بازدید: ۱۸۹۸

فرش قرمز خارجی ها زیر چرخ های رانا

با ایجاد دانش لازم برای طراحی و تولید خودرو در سمند و تعمیق آن در 206 صندوق‌دار، پروژه خودروی رانا با استفاده از این دانش و داشته‌ها آغاز شد.

رانا نخستین خودروی ایرانی است که طراحی بدنه، موتور، سیستم تعلیق و فرمان و ترمز، گیربکس آن با مالکیت معنوی ایران تولید شده است. تولید محصولی جدید با ظاهر منحصر به فرد، برخوردار از آخرین استانداردهای روز برای ترویج و توسعه برند ایران خودرو، از جمله اهداف شرکت ایران خودرو از عرضه این محصول است.

مشخصات فنی رانا

هم اکنون رانا از موتورهای 1.6 لیتری بنزینی (TU5) با گیربکس دنده ای تولید می شود و در آینده از خانواده موتور ملی 1.4 ، 1.7 و 1.5 لیتری دیزلی به همراه گیربکس اتوماتیک بهره گیری خواهد شد. این خودرو مجهز به کیسه‌های هوای راننده و سرنشین، ترمز ضد قفل، شیشه بالابرهای برقی جلو و آیینه‌های جانبی برقی، سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی، ریموت کنترل و کولر است. رانا، تنها خودروی تولید داخل است که با آخرین استانداردهای اروپایی مربوط به عابر پیاده موسوم به Pedestrian Impact تطابق دارد. دراین محصول، استاندارد کنترل آلایندگی بر بالاترین استاندارد اروپایی (EUV) منطبق است.

تولید رانا در شرایط محدودیت های بین الملل

خودروسازان ایرانی در سال گذشته روزهای سختی را پشت سرگذاشتند و در نهایت توانستند با اتکا بر توان داخلی در شرایط تحریم، بر مشکلات فائق آیند. در سال گذشته چند مشکل به صورت هم زمان در حوزه صنعت خودرو روی داد که در روند تولید ایران خودرو نیز موثر بود. از جمله این‌که قطعه‌ای از پژو دریافت نشد بنابراین تامین قطعه برای برخی محصولات با مشکل مواجه شد. از سوی دیگر نرخ ارز، نحوه تامین نقدینگی و در نهایت واردات قطعات نیز دچار چالش و منجر به وقفه ای دو ماهه در روند تولید ایران‌خودرو شد. پتانسیل‌های بالایی که شرکت ایران خودرو داشته و دارد، موجب شد برای عبور از این بحران‌ها اقداماتی صورت گیرد. تسریع در روند تولید خودروی رانا از جمله این اقدامات بود.‌ توانایی مجموعه ایران خودرو موجب شد خط تولید خودروی رانا راه‌اندازی شده و تعداد 16 هزار دستگاه از این خودرو در سال گذشته تولید شود. برنامه تولید رانا برای سال 92 تعداد 75 هزار دستگاه پیش‌بینی شده است.

برنامه های توسعه ای رانا

رانای هاچ بک و رانای لوکس از جمله محصولاتی است که ایران خودرو در برنامه تولید دارد .  همچنین رانا با موتور سریEF و گیربکس اتوماتیک در آینده‌ای نزدیک تولید خواهد شد. مالکیت معنوی این محصول از آن ایران‌خودرو بوده و پروژه های توسعه‌ای دیگری نیز برای آن در آینده درنظر گرفته شده است. طی دو سال آینده این پلتفرم با ظاهر و ابعاد کاملا جدید به بازار عرضه خواهد شد.

استقبال از رانا

رانا در دومین سال تولید خود مورد استقبال زیاد مشتریان داخلی قرار گرفته است. از سوی دیگر روز به روز بر شمار مشتریان بازار خارج از کشور نیز افزوده می شود. مقصد رانا در بازارهای بین‌المللی کشورهای منطقه CIS، شامل روسیه، بلاروس و اوکراین و همچنین کشورهای خاورمیانه از جمله عراق و تونس است. سفارش‌هایی برای صدور رانا به مناطق صادراتی دریافت شده که این امر نشان از تداوم حضور ایران خودرو در بازارهای جهانی با برند راناست.

تقاضای موجود در بازارهای خارجی و اختصاص 35 درصد از کل صادرات ایران خودرو به رانا نشان می‌دهد ایران خودرو می تواند با محصول رانا سهم بیش‌تری از بازار جهانی کسب کند. ایران‌خودرو درنظر دارد بخشی از نیازهای ارزی خود را از طریق صادرات این محصول تامین کند.

کلام آخر

رانا نشان دهنده عزم و اراده خودروساز ایرانی،‌ در مسیر رشد و تعالی در بازار داخلی و جهانی است. این خودرو دارای مزیت رقابتی (قیمت و کیفیت)‌ در خودروهای هم کلاس بوده و پیش‌بینی می‌شود، ایران خودرو بتواند از طریق افزایش تولید این خودرو سهم بیش‌تری را از بازار داخلی و بازارهای صادراتی را از آن خود کند.