پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۴۵۵۴ سه‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳ تعداد بازدید: ۳۸۵۰ Print View

در صحن علنی صورت گرفت؛

بحث طولانی مجلس درباره تعرفه «واردات خودرو»

نمایندگان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی،بحث های متعددی درباره تعرفه واردات خودرو کردند و مباحث آنان هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

بحث طولانی مجلس درباره تعرفه «واردات خودرو»

به گزارش خودرونگاران به نقل از خبرنگار مهر، از ابتدای جلسه علنی امروز مجلس (سه شنبه) بررسی ماده ۲ طرح ساماندهی صنعت خودرو که مربوط به تعرفه واردات خودرو است، مورد بحث و بررسی وکلای ملت قرار گرفت.

این ماده با پیشنهادات متعدد نمایندگان مجلس روبرو بود به گونه ای که احد آزادی خواه خواستار تشکیل قطب سوم خودروسازی در مقابل ایران خودرو و سایپا شد اما این پیشنهاد با مخالفت وکلای ملت روبهرو شد.

همچنین در ادامه جلسه نمایندگانی چون حاجی دلیگانی و حسین زاده، پیشنهاداتی درباره میزان تعرفه واردات خودرو ارائه کردند که پیشنهادات آنان نیز با مخالفت نمایندگان حاضر در جلسه علنی روبرو شد.

حدود یک ساعت و نیم پس از بررسی این ماده، علی لاریجانی به جای علی مطهری که از صبح امروز بر مسند ریاست جلسه تکیه زده بود، ریاست جلسه را برعهده گرفت.

در ادامه جلسه، رئیس مجلس شورای اسلامی اصل ماده ۲ طرح ساماندهی صنعت خودرو را به رأی گذاشت و به جهت آنکه خلاف برنامه است، دو سوم رأی وکلای ملت را می خواست که نمایندگان با ۱۱۶ رأی موافق، ۴۴ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه علنی با اصل این ماده هم مخالفت کردند.

حذف این ماده هم به رأی گذاشته شد اما نمایندگان با ۶۸ رأی موافق، ۹۸ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در جلسه علنی به حذف این ماده هم رأی ندادند.

لاریجانی پس از آنکه اصل ماده و حذف آن رأی نیاورد، خواستار ارجاع این ماده به کمیسیون صنایع و معادن جهت رفع ابهامات و ایجاد اصلاحات شد که نمایندگان مجدداً خواستار ارائه پیشنهادات خود در این باره شدند و به این ترتیب بحث طولانی مجلس درباره تعرفه واردات خودرو همچنان در صحن علنی ادامه دارد.