ایکوپرس

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۰۹۵۳ پنج‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۳ تعداد بازدید: ۲۹۶۶ Print View

لوازم اتومبیل رانی زیبا اما گران

تازگی استفاده از لباس‌های کارتینگ در مسابقات سرعت شایعه شده است. البته دلیل این موضوع تنها به قیمت خلاصه نشده و نایاب‌بودن این لباس‌ها و یا تنوع کم در رنگ‌بندی آن ها نیز مزید بر علت است.

لوازم اتومبیل رانی زیبا اما گران

ورزش اتومبیل رانی ورزش گرانی است؛ این جمله‌ای است که بارها شنیده‌ایم. جمله‌ای که افراد زیادی آن را بیان کرده‌اند چه افرادی که در این زمینه فعالیت دارند و چه افرادی که در بخش‌های مرتبط با این رشته سر و کار دارند. در این شماره می‌خواهیم به بررسی قیمت لباس و لوازمی که راننده برای پشت فرمان نشستن و شرکت در مسابقه از آن استفاده می‌کند بپردازیم. لوازمی که در نوع خود خاص بوده و از استاندارد‌هایی نیز برخوردارند.

پیش از همه به سراغ لباس اتومبیل رانی می‌رویم؛ لباسی که نه تنها در نوع خود زیباست بلکه گران قیمت نیز بوده و دارای تاریخ انقضاست. لباس اتومبیل رانی را اگر بخواهیم به صورت استاندارد و جهانی در نظر بگیریم لباسی است که دارای تاریخ و تاییدیه FIA باشد. در مسابقات جهانی لباسی که بر تن رانندگان است از این دسته لباس است. تولید‌کنندگان زیادی در این زمینه وجود دارند اما تنها برخی از آن ها دارای تاییدیه از FIA بوده و در مسابقات جهانی نیز قابل استفاده هستند و یا لباس‌هایی که دارای تاییدیه نیستند بیش‌تر در مسابقات غیر‌ رسمی و یا محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند که قیمت پایین‌تری نسبت به لباس‌های مورد تایید FIA دارند.

لباس‌های اتومبیل رانی دارای پارچه‌ای از جنس متفاوت هستند. این لباس‌ها در مقابل سایش از خود مقاومت نشان می‌دهند تا حدی هم نسوز هستند. در این زمینه شرکت‌‌های صاحب نامی همچون اسپارکو و یا سنتلر فعالیت می کنند که دارای تاییدیه هستند. اگر بخواهیم از نظر قیمت این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم، لوازم اسپارکو قیمت بالاتری نسبت به سنتلر داشته و البته از کیفیت بالاتری هم برخوردارند. در کشور‌های دیگر لباس اتومبیل‌رانی از 300 دلار قیمت داشته و به  بالاتر از هزار دلار نیز می‌رسد. لازم به ذکر است که این لباس‌ها تاریخی دارند که اگر منقضی شود دیگر قابل استفاده در مسابقات بین‌المللی نخواهند بود؛ البته در مسابقات غیر رسمی از آن ها استفاده می‌شود.

در ایران لباس‌های اتومبیل رانی به صورت‌های گوناگونی وجود دارند که حتی برخی از آن ها قیمت‌های پایینی دارند‌. لباس‌های کارتینگ از قیمت پایین‌تری نسبت به لباس ریس برخوردارند. از این رو به تازگی استفاده از لباس‌های کارتینگ در مسابقات سرعت شایعه شده است. البته دلیل این موضوع تنها به قیمت خلاصه نشده و نایاب‌بودن این لباس‌ها و یا تنوع کم در رنگ‌بندی آن ها نیز مزید بر علت است.

لباس‌های کارتینگ در قسمتی که پهلو در آن قرار می‌گیرد دارای یک لایه ابر هستند که گرمای ناشی از موتور این خودروها به پهلو‌های راننده منتقل نشود. همچنین به دلیل نداشتن اتاق در کارتینگ‌ها و در معرض باد قرار داشتن راننده، جنس آن ها کمی ضخیم‌تر بوده و برای رانندگی با خودروهای ریس مناسب نیستند چرا که به دلیل ضخامت زیاد، گرمای بسیاری تولید می‌کنند و تحمل این گرما در کنار گرمای کابین خودروهای ریس، راننده را در شرایط دشواری قرار می‌دهد.

لباس‌های کارتینگ در ایران در میانگین قیمتی 350 تا 450 هزار تومان قرار دارند. این در حالی است که لباس‌های اتومبیل رانی در ایران با قیمتی در حدود 650 تا 850 هزار تومان قیمت دارند و باید مراقب تاریخ روی لباس نیز بود. هر چند که در ایران قانون خاصی برای داشتن لباس‌های مورد تایید و یا دارای تاریخ وجود ندارد؛ به همین دلیل است که برخی از افراد برای تهیه این لباس‌ها با قیمتی کم‌تر به سراغ خیاط‌هایی می‌روند که این لباس‌ها را می‌دوزند اما نباید فراموش کرد که جنس و نوع دوخت این لباس‌ها قابل مقایسه با لباس‌هایی نیستند که به صورت استاندارد و توسط شرکت‌های معروف تولید و عرضه می‌شوند.

لباس‌های استاندارد دارای الیافی هستند که آن ها را متمایز از دیگر پارچه‌ها می‌کند؛ از این رو نمی‌توان انتظار زیادی از این لباس‌ها داشت. این لباس‌ها نیز با قیمتی کم‌تر از 100 هزار تومان قابل خریداری هستند. یکی دیگر از ملزومات رانندگی در مسابقات، داشتن دست کش است که با توجه به جنس غربیلک فرمان انتخاب می‌شود؛ به عنوان مثال اگر غربیلک فرمان خودروی شما چرمی باشد باید از دست کشی استفاده کنید که کف آن بتواند چسبندگی لازم را با غربیلک فرمان ایجاد کند، دلیل استفاده از دست کش در مسابقات نیز چسبندگی بهتر دست به فرمان است چرا که در طول مسابقه و عبور از پیچ با سرعت‌های بالا ممکن است که غربیلک فرمان از دست راننده خارج شود؛ از این رو از دست کش استفاده می‌شود. برخی از دست کش‌ها برای فرمان‌هایی مناسبند که جنس آن ها جیر بوده و یا چرمی نیستند پس در هنگام خرید دست کش حتما باید به جنس کف آن توجه داشت.

دست کش‌ها در ایران دارای قیمتی در حدود 130 تا 160 هزار تومان هستند که این قیمت متعلق به برند اسپارکو است. لازم به ذکر است که بیش‌تر دست‌کش‌های موجود در بازار از این برند هستند. کفش اتومبیل رانی یکی از ملزومات مهم این رشته به حساب می‌آید. این کفش‌ها دارای کفی نازکی هستند و همچنین پا در آن ها راحت است. کف کفش به این دلیل ضخامت کمی دارد که احساس پدال‌ها را به خوبی به راننده منتقل کند. این کفش‌ها دارای انواع گوناگونی با قیمت‌های مختلف هستند که در ایران بیش‌تر به صورت ساق کوتاه و ساق بلند در دسترس بوده و دارای قیمتی در حدود 150 تا 300 هزار تومان هستند که بستگی به جنس، و‌زن و یا شرکت سازنده آن ها دارد.

کاور سر نیز جزو لوازمی است که راننده‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. این کاور که اصولا به رنگ سفید است به روی سر کشیده می‌شود. این کاور به منظور جلوگیری از عرق کردن سر در زیر کلاه استفاده می‌شود که قیمت زیادی نداشته و حدود 15 تا 20 هزار تومان است اما یکی از موارد مهمی که باید حتما از آن استفاده شود کلاه ایمنی است. کلاه ایمنی دارای تنوع زیادی بوده و قیمت‌های مختلفی دارد که این کلاه‌ها هر چقدر سبک‌تر باشند کاربردی‌ترند به همین دلیل کلاه‌هایی که از جنس فیبرکربن هستند دارای قیمت زیادی بوده و البته در ایران کمیاب هستند. قیمت کلاه‌های ایمنی نیز از 70 هزار تومان شروع شده و به 300 هزار تومان نیز می‌رسند البته نباید فراموش کرد که در خارج از ایران این قیمت‌ها با‌لاتر هم می‌رود.