پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۳۵۲۵ سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴ تعداد بازدید: ۲۶۸۶ Print View

ایران خودرو روی ریل توسعه همکاری های بین المللی

در روزهای ابتدایی توافق هسته ای نگاه صنعت خودروی جهان به سوی ایران جلب شد و غول های خودروسازی جهان برای حضور در ایران آماده می شدند. حال که حدود دوسال از آن تاریخ می گذرد، نتایج آن گفتگوها و مذاکرات به کجا رسیده است؟ از نظر شرکت های خارجی، ایران به دلیل شرایط سیاسی، ‌امنیتی و جغرافیایی می تواند هاب منطقه ای در زمینه تولید و سرمایه گذاری باشد.

ایران خودرو روی ریل توسعه همکاری های بین المللی

این منطقه بازاری حدود 400 میلیونی دارد و این پتانسیلی غیرقابل انکار به شمار می رود .از سوی دیگر سابقه حضور بسیاری از شرکت های خارجی در کشور و همکاری با شرکای ایرانی باعث توجه و اقبال صنعتگران و سرمایه گذاران جهانی نسبت به ایران بوده است. به همین دلایل، ‌همایش بین المللی صنعت خودرو فرصت مغتنمی ساخت تا در مورد همکاری ها و سطح تعاملات رایزنی های صورت گرفته و پس از اجرای برجام، رقابت این شرکت ها برای حضور در بازار ایران شدت گیرد. در این مدت مذاکرات فشرده و گسترده ای با شرکت های معتبر اروپایی و آسیایی انجام شد.  نمونه به سرانجام رسیدن بخشی از مذاکرات را می توان در قرارداد ایران خودرو با پژو و بنز دید. همایش های بین المللی،  فضایی را فراهم می کند تا خودروسازان ضمن آشنایی با یکدیگر از توان فنی و مهندسی خود مطلع شوند و برای ایجاد یا توسعه همکاری ها برنامه‌ریزی کنند.

همایش چهارم و کارنامه ای پر بار

در چهارمین همایش بین المللی صنعت خودرو خودروسازان تمام توان خود را به کار خواهند بست تا آخرین دستاوردها و شرایط همکاری در تمام بخش های خودرویی را عرضه کنند. ظرفیت تولید گروه صنعتی ایران خودرو پتانسیل بسیار مطلوبی است تا ضمن حرکت باشتاب به سمت توسعه کمی و کیفی در تولید، با عرضه محصولات متنوع و جدید، هدایت بازار ایران و منطقه را در دست داشته باشد.

تولید

درحال حاضر گروه صنعتی ایران خودرو با تولیدروزانه بیش از دوهزار و 500 دستگاه انواع خودرو سواری، وانت وتجاری که مجموع آن از ابتدای سال تا پایان دی ماه حدود 530 هزار دستگاه است بالاترین سهم را در بازار خودرو از آن خود کرده است.

کیفیت

تولید خودروی بدون عیب از برنامه های اصلی گروه صنعتی ایران خودرو  است. این شرکت سعی می کند که محصولی بدون عیب تولید کند تا مشتری تا 10 هزار کیلومتر نیازی به مراجعه به تعمیرگاه نداشته باشد. در آخرین نتایج ارزشیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران بیشتر محصولات ایران خودرو سه ستاره کیفی را کسب کرده اند. در آخرین ارزیابی که در دی ماه انجام شده محصول گراندویتارای ایران خودرو خراسان چهار ستاره کیفیت را کسب کرده است. همچنین در آخرین ارزیابی صورت گرفته از سوی شرکت رنو، محصولات رنو تولیدی در شرکت ایران خودرو (تندر) در مرز طلایی کیفیت شرکت رنو قرار گرفته و عنوان کیفیت برتر محصولات تندر درخاورمیانه، آفریقا و هند را کسب کردند. تولیدکنندگان محصولات رنو در منطقه خاورمیانه، هند و آفریقا براساس تقویم اجرایی شرکت رنو همواره به صورت تصادفی مورد ارزیابی قرار می گیرند که در آدیت موسوم به 00611 شاخص های کیفیت، گروه صنعتی ایران خودرو برای سومین بار پیاپی موفق به کسب عنوان تولیدکننده برتر شده است.

توسعه محصول

از جمله برنامه هایی که همواره مورد تاکید گروه صنعتی ایران خودرو است، گسترش تحقیق و توسعه محصول با برند ایران خودرو تولید محصولات مشترک با خودروسازان جهانی است. محصول 207i صندوقدار و دنای فیس لیفت یا همان دناپلاس، دو محصول جدید ایران خودرو است که در دی ماه امسال رونمایی شد. پروژه طراحی 207i صندوقدار براساس نیازو تقاضای مشتریان و حفظ سهم بازار در بخش خودروهای کلاس c، منطبق با استانداردهای روز ایمنی و محیط زیست در مرکز طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خودرو به پایان رسید و قرار است این خودرو در نیمه اول سال 96 روانه بازار شود. همچنین متخصصان و کارشناسان ایران خودرو مدل جدیدی از محصول دنا را طراحی کردند که از استاندرادهای ایمنی مجهزی برخوردار است. دناپلاس اولین خودرو داخلی مجهز به سانروف و کیسه هوای جانبی در سطح مطلوبی از استانداردهای ایمنی قرار دارد.  این خودرو تا پایان سال 95 وارد بازار خواهد شد. همچنین در آبان ماه امسال اولین بدنه محصول پژو 2008 رنگ شده و خطوط تولید درحال تجهیز هستند.

توسعه قوای محرکه

صنعت خودرو جهان به سمت استفاده از موتورهای سه سیلندر توروبو شارژ با قدرت بیشتر همزمان با مصرف سوخت و میزان آلایندگی کمتر حرکت کرده است. از این رو گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت ماهله آلمان قرارداد طراحی و تولیدخانواده ای از موتورهای سه سیلندر را امضا کردند. براساس این قرارداد ایران خودرو و ماهله آلمان موتور خودرو طراحی و تولید می‌کنند. موتورهایی که براساس این قرارداد 5هزار میلیارد ریالی، طراحی و تولید خواهند شد، 120 تا 160 اسب بخار قدرت و 285 نیوتن بر متر گشتاور و از نظر آلایندگی نیز دست‌کم استانداردهای یورو 6 را خواهد داشت. مصرف سوخت 4/7 لیتر در یکصد کیلومتر در واحد محصول و در سبد تولید محصولات به 4 لیتر در یکصد کیلومتر کاهش پیدا خواهد کرد.

از دیگر اقدامات ایران خودرو در سال جاری در حوزه قوای محرکه راه اندازی پیشرفته ترین خط تولید گیربکس در شرکت چرخشگر است. این شرکت گیربکس پیشرفته جی.اچ.کیو (JHQ) را با ظرفیت سالانه 300 هزار دستگاه تولید خواهد کردکه امکان صادرات آن نیز وجود دارد.

گام های صادراتی

تولید بدون سرمایه گذاری از راهبردهای اصلی ایران خودرو در کشورهای صادراتی هدف است. ایران خودرو در طبق تفاهم نامه ای که در بهار امسال با کشور آذربایجان به امضا رسانده بود عملیات ساخت خط تولید محصولات خود برای مونتاژ محصولات خود در این کشور را آغاز کرد.  این پروژه با سرمایه گذاری 14 میلیون دلاری طرف آذربایجانی و با ظرفیت تولید سالانه 10 هزار دستگاه خودرو، نیمه نخست سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و محصولات برند ایران خودرو شامل خودروهای دنا، رانا، سمند و سورن در آن تولید خواهد شد. بخش دیگر صادرات محصولات ایران خودرو به کشور عراق است که علاوه بر خودروی سواری به صورت قطعات منفصله، صادرات کامیون به صورت آماده نیز برنامه ریزی شده است. ایران خودرو قصد دارد تا محصولات دنا، رانا و سورن را سایت سیامکو تولید کند و دومین محموله از قطعات برای تولید نزدیک به 90 دستگاه از محصولات جدید به سایت سیامکو در کشور سوریه ارسال شده است. همچنین در مسیر توسعه بازارهای بین المللی، به تازگی تفاهم نامه ای برای ایجاد خط تولید محصولات ایران خودرو در کشور عمان با سرمایه گذاری طرف عمانی و ارایه خدمات فنی از سوی ایران خودرو نیز به امضا رسیده است. همجنین  در سال جاری بیش از 300 دستگاه دنا به الجزایر صادر شده است و الجزایر به عنوان دومین بازار قاره آفریقا همواره مورد توجه خودروسازان برتر جهانی بوده است. پس از صادرات دنا به بازار الجزایر و  استقبال مردم، بنابر درخواست بخش خصوصی، احداث سایت مونتاژ در این کشور برنامه ریزی شده است. برهمین اساس شرکت جوینت ونچری با سرمایه گذاری 80 درصدی طرف الجزایری به نام «آیام کو» ایجاد شده است . باصادرات نخستین محموله تجهیزات خط تولید ایران خودرو به الجزایر گام اساسی در خصوص احداث کارخانه ایکوالجزایر برداشته شد.

فروش و توسعه سهم بازار

گروه صنعتی ایران خودرو با درک شرایط رقابتی و به منظور کسب سهم مناسب از بازار داخلی شرایط فروش متنوعی برای جذب مشتریان بیش تر در میان خودرو سازان داخلی تدوین و اجرا کرده است. این شرکت در بین 100 شرکت برتر در شاخص میزان فروش پنجم شد .این شرکت با فروش بیش از 196 هزار میلیارد ریال این مقام را کسب کرد. گروه صنعتی ایران خودرو موفق شده در سال گذشته سهم بازار محصولات خود را به 54 درصد برساند. این شرکت درصدد است با تولید و عرضه محصولات متنوع و جدید سهم فعلی را حفظ کرده و حتی افزایش دهد.

خدمات پس از فروش

شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو، ایساکو،‌ با تدوین برنامه های جامع و به روز، به دنبال کسب رضایت حداکثری مشتریان است. براساس اعلام نتایج ارزیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، ایساکو توانسته با کسب بالاترین امتیاز در صدر جدول ارزیابی سال 94 در میان شرکت های ارایه دهنده خدمات خودرویی داخلی قرار گیرد. ایساکو در حالی در بین 39 شرکت ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودرویی توانسته بیشترین امتیاز را کسب کند که در هفت دوره متوالی این ارزیابی‌ها که توسط سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد انجام شده و به تائید وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده، همواره در جایگاه نخست قرار داشته است. از دیگر سو باتوجه به برنامه‌ریزی ایران‌خودرو برای ورود خودروهای جدیدبه بازار، ایساکو به عنوان متولی خدمات پس از فروش این خودروساز، آماده خدمت‌رسانی به مشتریان  است .

همکاری باشش برندجهانی

گروه صنعتی  ایران خودرو موفق شددر پسا برجام با شش شریک خودرو ساز بزرگ خارجی فعالیت های خود را توسعه دهد. عقد قرارداد با شرکت پژو و تاسیس شرکت مشترک ایران خودرو و پژو به نام ایکاپ که اولین گام ایران خودرو در مسیر جهانی شدن بود. طبق مفاعد قرارداد با پژو، از هر 100 دستگاه تولید محصول مشترک ، 30 دستگاه آن  صادر خواهد شد. از دیگر سو در همکاری با بنز، دو شرکت مشترک در بخش تجاری ایجاد می شود. در شرکت مشترک حوزه فروش سهم  ایران خودرو51درصد و در شرکت مشترک خدمات پس از فروش سهم طرف آلمانی  51درصد خواهد بود. سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید منطقه‌ای کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات قوای محرکه، تاسیس شرکت مشترک فروش کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات آن‌ها در ایران و همچنین خرید بخشی از سهام شرکت محور خودرو در کنار ایدم از سوی دایملر، از جمله موارد مورد توافق است. همچنن  این شرکت در زمینه همکاری در بخش خودروی سواری با شرکت بنز نیز در حال مذاکره است . روابط ایران خودرو با سوزوکی در تولیدگراند ویتارا نیز توسعه می‌یابد. در سال‌های گذشته با شرکت سوزوکی فقط روی محصول ویتارا همکاری وجود داشته است، اما ایران خودرو قصد دارد  تولیدمحصولات دیگری از این خودروساز مانند سوئیفت، ویتارای جدید و سیاز را نیز به انجام برساند.  همچنین مذاکره با شرکت داتسون برای تولیدمحصولات جدیدبه صورت مشترک درحال جریان است .