پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۹۸۵۴ دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۸۹ - ۹:۴۸ تعداد بازدید: ۳۹۱۵ Print View

27 ابتکارواختراع صنعتی ونظامی

ایمان به پیروزی

علی بیننده، متولد 1350 باپیشینه ای درخشان و دارای 27 ابتکار و اختراع صنعتی ونظامی . اویک نابغه ورزشی باکوله باری از تجربه، محقق، نویسنده و استاد است و ازجانبازان شیمیایی سرافراز این سرزمین پرافتخار است.

ایمان به پیروزی

احمد عبد داوودی

وسط هفته بود. گوشه ای ازمیدان درکه منتظرایستاده بودم که باصدای بوق خودرویی به خودم آمدم . به طرف صدا برگشتم. خودروی شاسی بلند نقره ای رنگی، با سرنشینی که تبسمی برلب داشت؛ خودش بود. به دعوت او رفتیم کوه. همین پیشنهاد نشان از روح لطیف وذوق زیاد او داشت. می گفت روزهای پنج شنبه وجمعه در این جا  جای سوزن انداختن نیست. پیاده روی درحاشیه رودخانه با صدای شرشرآب بسیارلذت بخش بود. همان طورکه درحال صحبت بودیم به دفترکارش نزدیک شدیم. باعبوراز روی رودخانه وارد دفترشدیم ومن با محلی که با یک نورپردازی خاص ومجموعه ای جالب که به صورت ویژه چیدمان شده بود مواجه شدم. برروی یکی ازصندلی های میز کنفرانس مستقرشدم تا خودم را برای پرسش وپاسخ آماده کنم. یک قاب عکس دیجیتالی متصل به سیستم رایانه ای که درهرچندثانیه به معرفی رزومه او می پرداخت روی میز نظرم را به خود جلب کرد وآن نظم و چیدمان عالی که ازیک فکرخاص تبعیت می کرد. ذهنم چون کودکی خردسال به تمامی زوایا سرک می کشید وکنجکاوی بیش ازاندازه، خوره جانم شده بود تا این که او بعد ازهماهنگی هایش به قول معروف خود را دربست دراختیار این مصاحبه قرارداد.

علی بیننده، متولد 1350 باپیشینه ای درخشان و دارای 27 ابتکار و اختراع صنعتی ونظامی . اویک نابغه ورزشی باکوله باری از تجربه، محقق، نویسنده و استاد است و ازجانبازان شیمیایی سرافراز این سرزمین پرافتخار است. او با اختراعات صنعتی درخصوص جانبازان ومعلولان پای به عرصه مبتکران ومخترعان گذاشته و تا به امروز با وجود مشغله های زیاد، دست از تحقیق و نوآوری نکشیده وهمچنان دراین عرصه، استوار پیش می رود. می گوید:« اراده » تصمیم جدی به انجام یک کارو نشانه ای ازایمان و توانایی درانجام آن کار است.

 

لطفا اول ازهمه فهرستی ازاختراعات صنعتی خودتان را که تا به حال به ثبت رسیده را نام ببرید؟

سیستم کنترل دستی مکانیکی گازوترمز خودروجهت رانندگی جانبازان ومعلولان.

سیستم کنترل دستی هیدرولیکی گازوترمز خودرو برای رانندگی جانبازان ومعلولان.

سیستم کنترل دستی پنوماتیکی گازوترمز خودرو برای رانندگی جانبازان ومعلولان.

سیستم کنترل دستی الکترومکانیکی گاز وترمز خودرو برای رانندگی جانبازان ومعلولان.

سیسستم کنترل چرخ های جلو خودرو بدون نیاز به غربیلک فرمان

آچارچرخ بادی هیدرولیکی برای تسهیل تعویض لاستیک توسط جانبازان ومعلولان.

سیستم ویلچر بالابر جانبازان ومعلولان برروی سقف خودروبا کم ترین زمان.

سیستم کلاچ سیمی مستقیم بر روی اهرم دسته دنده خودرو برای جانبازان ومعلولان.

چطورشد به فکر جانبازان ومعلولان افتادید؟

به دلیل این که پدرعزیزم معلول است وهمچنین دوستان همرزمم که ازجانبازان پرافتخار این کشورهستند، بتوانند مانند یک فرد عادی وبدون نگرانی از دغدغه های این چنینی رانندگی کنند.

تاییدیه هایی که گرفته اید ازکدام سازمان هاست؟

ازوزارت صنایع، ایران خودرو وسایپا که مدارک آن موجود است.

تا به حال شخصا ازمجموعه ایران خودرو بازدید کرده اید وآیا تعاملی با این مجموعه داشته اید؟

بله! دردوره های تخصصی مدیریت درشرکت ساپکو درخصوص تولید به هنگام FMEA-JIT عملیات حرارتی، نظام انگیزش پرسنل، کلیدفولاد و...شرکت کرده ام.

چطور، مگرشما درمجموعه خودروسازی هم فعال هستید؟

بنده مدیرعامل شرکت زرفنرسازان، مدیرعامل شرکت هماخودروساز(تولیدکننده قطعات خودرو) ومدیرعامل شرکت فنرگستر جهان بودم.

می توانم بپرسم در چه رشته ورزشی فعالیت می کنید؟

من ورزش را به طور حرفه ای همزمان در چند رشته دنبال کرده ام درتکواندو، ژیمناستیک، بوکس وپانکریشی مربی گری می کنم  و درحدود 18 سال است که تیرانداز ومربی رسمی فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی ایران هستم.

یک آرم خاص درهمه جای دفتر شما به چشم می خورد. توضیح می فرمایید چه ارتباطی به کار شما دارد؟

 این آرم را خودم طراحی کردم ومرتبط به رشته رزم تیرانداز است که شخصا بنیان گذارآن هستم و در حال حاضر با توجه به مجوز گرفته شده از وزارت کشور به « جمعیت رزم تیرانداز» به عنوان یک سازمان مردم نهاد، تبدیل شده است.

در این مجموعه چه اهدافی را دنبال می کنید؟

نوآوری درحوزه نظامی وآموزش به نیروهای انتظامی؛ با توجه به نگرش واصولی که درتحقیقات و پژوهش درحوزه امنیت و حراست است.

ازنوآوری های نظامی تان تعدادی را نام ببرید؟

تجهیزات شبیه ساز تیراندازی ولباس گلوله گیرو اسلحه شلیک کننده مجازی، غلاف مسلح کننده سلاح کمری، چاقوی نظامی ضدشناسایی توسط دستگاه های فلزیاب، فشنگ جنگی بدون باروت با سازوکار شیمیایی ضدشناسایی.

موضوعات مقالاتی که در مطبوعات معتبر ازشما به چاپ رسیده است درچه خصوصی بوده اند؟

 ارگونومی اداری ونظامی و رازشاد زیستن.

شما نویسندگی هم می کنید؟

بله!

تا به حال چه کتابی را به نگارش درآورده اید؟

سری کتاب های مهارت های حفاظتی که حدود 17 جلد است ودردانشکده های نظامی تدریس می شوند.

چطور شد که از وادی خودروسازی به وادی نظامی رفتید؟

من خودروسازی را درعرصه نظامی دنبال می کنم ولی درکل به دلیل علاقه فراوانم که ازدوران کودکی نشات می گیرد به بخش نظامی هم کشیده شدم.

حال یک سوال خصوصی! شما عضو اتحادیه ها وتشکیلات مختلفی هستید که یکی از آن ها موسسه اهدای عضو است. می شود در این باره توضیح بفرمایید؟

دردوران جنگ تحمیلی جوانانی را دیدم که جان شان را با خلوص نیت در کف دست شان گذاشته و برای امنیت وآسایش این مردم تقدیم کردند، حال اعضای بدن من چه قابل دارد اگر  بعد از مرگم بتواند چراغ زندگی کسی را روشن نگه دارد.    

سخن پایانی شما برای خوانندگان ما چیست؟

هیچ کس تا ایمان به توانایی خویش درانجام کاری که شروع کرده نداشته  باشد؛ قادربه عملی کردن آن نیست. ایمان به پیروزی، نیل به پیروزی است.