پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۳۷۷۴ دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰ تعداد بازدید: ۴۴۷۶ Print View

آثار برنامه های تولیدی و مالی ایران خودرو در بازارسرمایه

آمارهای موجود در سامانه‌های اطلاع رسانی بورس تهران حکایت از آن دارد که آثار اجرای برنامه همه‌جانبه سامانه‌های تولیدی و مالی ایران خودرو به تدریج در بازارسرمایه قابل مشاهده شده است.

آثار برنامه های تولیدی و مالی ایران خودرو در بازارسرمایه

 

ایران خودرو برای اصلاح ساختار و ترکیب سبد دارایی‌ها،  افزایش و تنوع سبد تولید اصلاح ساختار درآمد ،افزایش بازده و بهبود روش‌های حمایت از سهامداران خرد، برنامه‌های متنوعی را در دست اجرا دارد. اجرای این برنامه‌ها از یکسو موجب افزایش سهم بازار این گروه از بازار خودرو کشور شده و از سوی دیگر ترکیب درآمدی  شرکت ایران خودرو را به سمت سلامت و کیفیت بالاتر سوق داده و مجموع این عوامل موجبات افزایش سود سهام و در نتیجه بازده سرمایه گذاران در سهام ایران خودرو را فراهم آورده است.

حمایت از سهامداران خرد

گروه صنعتی ایران خودرو از چندی قبل برای ملموس‌تر شدن نتایج اجرای برنامه های اصلاح ساختار و هم چنین حفظ حقوق سهامداران خرد برنامه‌های تازه ای را جهت بازارگردانی سهام این شرکت در تالارهای بورس به اجرا گذاشت. به این ترتیب در شرایطی که از زمستان پارسال بازارگردانی سهام ایران خودرو با هدف حمایت از منافع سهامداران خرد با روشی تازه در حال پیگیری است، آمارهای رسمی بورس تهران نشان می‌دهد این موضوع بر روند بازده سهام این گروه خودرو سازی اثر مثبتی بر جای گذاشته به نحوی که میانگین بازده 18 ماهه سهام ایران خودرو در بورس تهران از مرز 60 درصد فراتر رفته است. طبق آمارهای موجود ارزش سهام ایران خودرو دربورس تهران از محدوده 160 تومان در پایان پاییز 94 به محدوده 260 تومان در آغاز تابستان امسال رسیده؛ این موضوع موجب شده میانگین بازده سرمایه‌گذاران در سهام ایران‌خودرو در طول یک سال و نیم گذشته از 62 درصد فراتر رود.

اصلاح ساختار و ترکیب درآمد

اطلاعات مالی منتشر شده در بورس تهران نشان می‌دهد؛ علاوه بر افزایش بازده، ساختار و ترکیب درآمدی شرکت ایران‌خودرو هم رو به بهبود است به‌طوری که ایران خودرو در سال مالی گذشته بالاترین رقم درآمدعملیاتی را در صنعت خودرو ایران کسب کرده است. طبق آمار موجود در سایت اطلاعات ناشران بورس موسوم به کدال، درآمدهای عملیاتی شرکت ایران خودرو در سال مالی 95 معادل 39 درصد افزایش یافته و به این ترتیب جایگاه ایران خودرو در جمع شرکت‌های دارای سلامت مالی و تجاری تثبیت شده است. در ادبیات مالی به درآمد عملیاتی «درآمد منظم» هم می‌گویند. درآمـد عملیاتی یا «منظم» یک شرکت بیانگر سلامت مالی و تجاری یک شرکت است. میزان درآمدهای عملیاتی ایران خودرو طبق صورت‌های مالی حسابرسی نشده در پایان سال مالی گذشته به 256 هزار و 122 میلیارد ریال رسید، این رقم در سال مالی قبل از آن 184 هزار میلیاردریال بود. به باورکارشناسان با توجه به اجرای برنامه تولید بهینه بر اساس حاشیه سود محصولات و تمرکز بر روی تولید این خودروها با عرضه خودروهایی نظیر دناپلاس و پژو 2008 و چشم انداز موجود برای تداوم این روند باید انتظار داشت؛ فرایند رشد درآمدعملیاتی ایران خودرو ادامه یابد.

اثر افزایش تولید بر سود سهام

طبق آمار عملکرد ایران خودرو که در بورس تهران منتشر شده تولید و فروش محصولات این  شرکت خودروساز در بهار امسال افزایش مطلوبی داشته است . گروه صنعتی ایران خودرو در سال گذشته هم 651 هزار دستگاه خودرو تولید و روانه بازار کرده بود. اجرای پروژه‌های ارتقای کیفیت در بخش‌های مختلف ایران خودرو، در چندماه اخیر به ثمر نشسته و منجر به افزایش ستاره‌های کیفی محصولات ایران خودرواز جمله دنا پلاس، تندر پلاس، تندر اتوماتیک،سورن،206 صندوقدار و سایر محصولات شده است.آمارها نشان می‌دهد در این دوره به رغم عرضه قابل توجه خودروهای وارداتی، ایران خودرو توانست با تنوع محصولات موجب حفظ سهم بیش از 52 درصدی ریالی و سهم تعدادی 51 درصدی تولید در بازار شود.

رشد تولید در  ایران خودرو درحالی بدست آمده که، با توجه به حادثه آتش سوزی در یکی از شرکت های تامین کننده قطعات خودرو در اواخر اردیبهشت ماه، در محافل صنعت خودرو و  بازارسرمایه این نگرانی به‌وجود آمده بود که آهنگ رشد تولید درصنعت خودرو ایران کند خواهد شد.

طبق آماری که در سایت اطلاعات ناشران بورس موسوم به کدال منتشر شده، شرکت ایران خودرو در در 3 ماه نخست امسال، یعنی تا پایان فصل بهار، 144 هزارو 667 دستگاه انواع خودروی سواری تولید کرده است. این آمار نسبت به عملکرد ایران خودرو در مدت مشابه سال مالی گذشته، از رشدی 8 درصدی حکایت دارد. آمارهای تازه منتشر شده در بازارسهام نشان می‌دهد شرکت ایران خودرو در بهار سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 هزارو 761 دستگاه خودرو بیش تر تولید کرده است. طبق آمار رسمی منتشر شده در بورس تهران، همزمان با رشد تولید، میزان فروش ایران خودرو هم در بهار سال مالی جاری نسبت به بهار پارسال رشدی 5. 8 درصدی را تجربه کرده است، ایران خودرو در بهار امسال 125 هزارو 787 دستگاه انواع خودروی سواری را در بازار فروخت.

برنامه‌های ایران خودرو برای اصلاح ترکیب سبد دارایی ها

 همچنین جزییات اقدامات و برنامه‌های ایران خودرو برای اصلاح ترکیب سبد دارایی‌ها با هدف بهبود کارایی شرکت‌های زیرمجموعه  اعلام شد.جمع ارزش سهام شرکت های واگذار شده ایران خودرو در سال مالی 95 معادل مبلغ سه هزار و 37 میلیارد ریال بوده است.اجرای این برنامه، موجب افزایش درآمدهای ایران خودرو از محل واگذاری دارایی‌های مازاد شده است.

  شرکت ایران خودرو نیز هم‌سو با فضای با نشاط ایجاد شده، ناشی از عملکرد حوزه سیاست خارجی در دولت یازدهم، سیاست اصلاح ساختار سبد دارایی‌هایش را در دستور کار قرار داده است.این سیاست در چارچوب آیین نامه واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه، مصوب هیات مدیره ایران خودرو به اجرا درآمده است.در این چارچوب اهتمام اصلی و تمرکز ویژه مدیریت گروه بر واگذاری سهام شرکت‌های زیر مجموعه بوده است.

 

   در سال مالی 1395 معادل 14 درصد سهام شرکت بیمه پارسیان به مبلغ یک هزار و 59 میلیارد ریال واگذار شد. هم چنین دو درصد از سهام شرکت ایران خودرو متعلق به شرکت سرمایه گذاری سمند به مبلغ یک هزار و  127 میلیارد ریال فروخته شد.در ادامه اجرای برنامه اصلاح ساختار سبد دارایی‌های ایران خودرو، 70 درصد از سهام شرکت فنرسازی خاور نیز در مجموع  به مبلغ 353 میلیارد ریال واگذار شد. در این میان بخش دیگری از سهام متعلق به گروه ایران خودرو در سایر شرکت های فعال در بورس در مجموع به مبلغ 517 میلیارد ریال فروخته شد.

 همچنین این شرکت در نظر دارد پس از بررسی و تحلیل سبد سرمایه‌گذاری‌ها در صورت لزوم فرایند اصلاح ساختار را امسال هم ادامه دهد، اما طبیعتا این فرایند باید با هدف بهینه‌سازی ترکیب دارایی‌ها در عین رعایت صرفه و صلاح اقتصادی به اجرا درآید.

بازتاب عملکرد ایران خودرو در نهادهای تصمیم ساز

بازتاب نتایج عملکرد ایران خودرو در اصلاح همه‌جانبه سامانه‌های تولیدی و مالی در نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز نظیر مجلس شورای اسلامی قابل توجه بوده، به طوری که  حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس به تازگی اعلام کرده است: ایران خودرو با هدایت و درایت تیم مدیریتی خودکوشیده است با اصلاح ساختار مالی و ترکیب تولیدو کاهش هزینه های سر بار درمسیر بهره وری و ‌سوددهی قرار گیرد.او گفت: ایران خودرو طی چهار سال اخیر گام های خوبی در زمینه عرضه محصولات جدید، ارتقای کیقی و ایمنی محصولات خود و  استفاده از فن آوری های جدید، برداشته است البته این روند باید با شتاب بیش تری تداوم داشته باشد. او تاکید کرد: امضای قراراداد ایران خودرو با شرکت های دانش بنیان ایرانی و شرکت های خارجی برای طراحی پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو یک گام هوشمندانه در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و خودرو ساز شدن ایران خودرو است.